Topuklar neden çatlar? Topuk çatlağı nasıl tedavi edilir?

Topuklarda görülen sertlik ve parçalanmış görüntü, farklı nedenlerle oluşan çatlaklar yüzünden ortaya çıkıyor. Topuk çatlaklarının oluşmasındaki en önemli sebep yetersiz nemlendirme. Bunun dışında, sürekli ayakta durmak ve ayakkabı seçimi de bu durumun en önemli nedenlerinden.

Sağlık 21.07.2022, 17:52
Topuklar neden çatlar? Topuk çatlağı nasıl tedavi edilir?

Topuk neden çatlar? Topuk çatlağının sebepleri nelerdir? Topuk çatlağı tedavi edilebilir mi? İşte cevaplar...

Çatlak bir topuk, görüntü itibariyle çoğu insanı rahatsız eder. Topukların etrafında kuruluk, kalınlaşan deri ve yükselen ağrı hissi ile kendisini belli eden bu çatlakların oluşumunda birçok etken var.

TOPUKLAR TER BEZİ YÖNÜNDEN ZAYIFTIR

Çatlamış topukların en bilinen nedeni yetersiz nemlendirme. Ayağınızın altındaki derinin kuru ve sert olmasının nedeni, topuk derisindeki ter bezlerinin düşük seviyede olması. Cilt de yapı itibariyle kuruysa topuk çatlakları kaçınılmaz son olur.

VİTAMİN EKSİKLİĞİ ÇATLAKLARA SEBEP OLUR

Vitamin, mineral ve çinko eksikliği ve çok fazla ayakta kalmak da bu durumun oluşmasında güçlü bir etken olabildiği gibi ayak mantarı, sedef, egzama, tiroid, diyabet ve diğer bazı cilt hastalıkları da çatlayan topukların nedeni olabilir. 

GENETİK YAPI DA TOPUK ÇATLAKLARINDA ETKİLİ

Hijyenik olmayan koşullar ve banyo sonrası suyun kurutulup ayağın nemlendirilmemesi de topuk çatlaklarının nedenleri arasında... Bazen ise yukarıda sayılanlardan bağımsız olarak yani genetik yapı nedeniyle topuk çatlakları ortaya çıkabilir. 

Cilt elastikiyetini, nemlendiriciler ve temizleyiciler yardımıyla ve hijyeni arttırarak destekleyebilirsiniz. Beslenmeye dikkat etmek, kalsiyum, demir ve çinko yönünden zengin yiyecekleri tüketmek de cilt sağlığı için son derece faydalı olacaktır.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!