banner2

Topuk çatlaklarının çaresi muzda! Kabuklarını sakın atmayın

Kuru bir bölge olduğu için çatlak bir görünüme sahip olan topuklar, farklı uygulamalarla yumuşatılabiliyor. Bu noktada topuk törpüleri ve nemlendiriciler var. Ancak bunları satın almadan önce doğal olan yöntemleri denemek gerekiyor. Uzmanlar muzun kabuğunun topuk çatlaklarına karşı kullanılabileceğini belirtiyor. Peki ne yapmalı?

Sağlık 19.03.2023, 12:14
Abone ol
Topuk çatlaklarının çaresi muzda! Kabuklarını sakın atmayın

En çok sevilen meyvelerden muz sağlık için oldukça faydalı. Lif, potasyum, C vitamini ve B6 vitamini içeren muzun hem kendisi hem de kabuğu sağlık deposu. 

MUZ HEM MİDE HEM KALP DOSTU

Mide ağrılarını geçiren muz, insana enerji verir, kan basıncını düşürür, kalp ve damar hastalıkları riskini azaltır. Uzmanlar günde en az bir tane muz yenmesini tavsiye ederken kabuklarının da asla atılmaması gerektiğini belirtiyor. 

Amino asitler ve A, B, C ve E vitaminleri gibi birçok vitaminlerden zengin olan muzun kabukları, hassas ayakların en önemli yardımcısı. Çok kuru olan topuklarda gerçekleşen çatlaklar bu meyvenin muzu sayesinde iyileşebilir. 

MUZ KABUĞU TOPUK ÇATLAKLARINA NASIL UYGULANIR?

Peki topuk çatlaklarına karşı muz kabuğu nasıl kullanılıyor? Bunun için önce ayaklarınızı iyice temizleyin. Ardından muz kabuğunun içini topuklarınıza sürün. Biraz beklettikten sonra ayaklarınızı soğuk suyla durulayın. Ardından sodalı ayak banyosu uygulayın. Bu uygulamayı her gün yapabilirsiniz. 

OLGUNLAŞMIŞ MUZ İLE AYAK MASKESİ

Muz kabuğunun yanında olgunlaşmış muzları da ayaklarınız için kullanabilirsiniz. Olgunlaşmış meyveyi bir kasede ezin ve ardından ayaklarınıza uygulayın. 10 ila 15 dakika bekletin ve ardından ayaklarınızı iyice durulayın. Ayaklarınızı beş dakika daha soğuk suda bekletin ve kuru, temiz çoraplar giyin. 

MUZUN CİLT ÜZERİNDE NE GİBİ ETKİLERİ VAR?

Meyvenin kabuğu ayrıca sivilce, akne gibi problemlere iyi gelebilir. Arındırıcı ve canlandırıcı özelliği sayesinde katkı maddeli kimyasal ürünler yerine sadece tek malzeme ile muz maskesi uygulayabilirsiniz. Muz kabuğu siyah nokta oluşumuna sebep olan ciltteki kir ve sebum birikimini de önler. Kırışıklık giderici ve gençleştirici etkili muz kabuğu sayesinde düzenli kullanımda çok daha parlak bir cilde sahip olabilirsiniz. Aynı zamanda göz altı morlukları, şişlikleri ve yorgun görünümü de tedavi edici özelliğe sahip.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!