banner2

Tok tutan kuruyemişler hayat kurtarıyor! Uzmanlar özellikle 5'ini yere göğe sığdıramıyor

Açlık hissettiğinizde veya şekeriniz düştüğünde hemen zararlı abur cuburlara sarılmak yerine kuruyemişlere yönelebilirsiniz. Yapılan araştırmalar kuruyemişlerin hem açlığı bastırdığını hem de zayıflamaya yardımcı olduğunu gösteriyor. Özellikle 5 tanesi var ki kalp sağlığı ve doğurganlığına bile olumlu etki yapıyor.

Sağlık 19.03.2023, 09:44 19.03.2023, 09:55
Abone ol
Tok tutan kuruyemişler hayat kurtarıyor! Uzmanlar özellikle 5'ini yere göğe sığdıramıyor

Kuruyemişler, içerdikleri önemli besinler nedeniyle süper gıda olarak kabul ediliyor. Pek çok araştırma, bunların kilo vermeye, kalp sağlığına, doğurganlığı iyileştirmeye yardımcı olduğunu gösteriyor. 

Protein bakımından zengin olan kuruyemişler tok kalmayı sağlıyor ve kişiye enerji veriyor. Uzmanlar bu noktada 5 kuruyemişin özellikle tüketilmesini tavsiye ediyor. 

BADEM

Badem kuruyemişler arasında en yüksek miktarda protein içerenidir. Ayrıca antioksidan bakımından zengindir. Vücudu yaşlanmaya, kalp hastalığına ve bazı kanser türlerine neden olabilen serbest radikallerin yol açtığı oksidatif stresten korur. 

CEVİZ

Ceviz, yüksek miktarda antioksidan içerdiğinden en sağlıklı kuruyemiş olarak kabul edilir. Ayrıca önemli miktarda protein, vitamin, mineral, diyet lifi, esansiyel yağ asitleri ve omega-3 içerirler. Kalori değeri yüksek olmasına rağmen cevizin içindeki yağ, tokluk hissi veren ve kilo vermeye yardımcı olan sağlıklı bir yağdır. 

ANTEP FISTIĞI

Badem ve ceviz gibi kuruyemişlere kıyasla antep fıstığının kalorisi nispeten düşüktür. 100 gram antep fıstığında 560 kalori bulunurken, cevizde 730 kalori vardır. Protein, ağırlığın %20'sidir ve antep fıstığı, tüm fındık ailesinde en fazla proteine ​​sahip olan bademden sonra ikinci sıradadır. 

KAJU

Kaju şaşırtıcı bir şekilde diğer yemişlerin çoğundan daha az kalori içerir. Ayrıca demir, magnezyum, fosfor, çinko, kalsiyum ve potasyum gibi mineraller açısından da zengindir ve bol miktarda protein sağlar.

YER FISTIĞI

Yer fıstığı iyi bir protein, lif ve potasyum, magnezyum ve folik asit gibi çeşitli önemli vitamin ve mineral kaynağıdır. İçlerindeki protein miktarı tavuk, et veya peynir ürünlerine benzer. Yer fıstığı ayrıca kan damarı daralmasını önlemeye yardımcı olan resveratrol adlı bir madde içerir, böylece pıhtı oluşmaz ve vücut resveratrolü hızlandırılmış yaşlanma süreçlerine karşı korumaya yardımcı olan bir antioksidan olarak kullanır.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!