banner2

Tırnak çatlamalarına son! Güçlü tırnaklar için bu yiyecekleri beslenmenizden eksik etmeyin

Soğuk veya sıcağa aşırı maruz kalmak, vitamin eksiklikleri veya bazı hastalıklar tırnaklarda çatlamalara yol açabiliyor. Kötü görünümünün yanında sağlık açısından da bazı mesajlar veren bu duruma karşı beslenme kalitesi büyük önem taşıyor. Mutlaka tüketilmesi gereken yiyecekler ise haberde.

Sağlık 24.03.2023, 10:30
Abone ol
Tırnak çatlamalarına son! Güçlü tırnaklar için bu yiyecekleri beslenmenizden eksik etmeyin

Tırnaklarımız, eğer bilgi sahibiysek sağlık hakkında önemli şeyler söyler. Yani sadece estetik bakımdan değil ellerdeki bu kısmın sağlık için de önemi büyük.

TIRNAKLARDA NEDEN ÇATLAKLAR OLUŞUYOR? 

Uzmanlar sık görülen tırnakların çatlaması durumuna yol açabilecek bazı faktörler olduğunu söylüyor. Sıvı eksikliği veya yetersiz beslenme, demir eksikliği, kan dolaşımı bozuklukları, sedef hastalığı, metabolik bozukluklar, tiroid bozuklukları, hormonal bozukluklar, mide ve bağırsak sorunları bunlardan bazıları. Tırnaklardaki çatlaklar ayrıca antibiyotik gibi bazı ilaçların yan etkisi de olabiliyor. 

Bu çatlaklara saç dökülmesi, ateş, sürekli yorgunluk ve genel bir halsizlik hissi gibi diğer belirtiler eşlik ediyorsa, tırnaklardaki çatlakların ortaya çıkmasının ardındaki gerçek nedeni belirlemek için bir doktora danışmak en doğrusu. 

BESLENME NE GİBİ BİR ÖNEME SAHİP? 

Sağlıklı tırnaklara sahip olmak için protein, lif, karbonhidrat ve yağlar arasındaki dengeye dayalı sağlıklı bir beslenme düzeni oturtmalı ve günde en az bir buçuk litre sıvı tükettiğinizden emin olmalısınız. 

Beslenmenizde demir, çinko, iyot, A vitamini ve B7 vitamini gibi vitamin ve mineraller mutlaka yer almalı. Balık, yumurta, fasulye, badem ve ceviz tüketmek beslenme yoluyla tırnakların güçlenmesini sağlayabilir. 

FASULYE

İyi bir biotin kaynağı olan fasulye tırnak kırılmasını önleyen ve genel tırnak sağlığı için gerekli olan bir B vitamini içerir. Yeşil fasulye, barbunya ve beyaz fasulye tırnak çatlaması sorununa iyi bir çözüm olabilir. 

KABAK ÇEKİRDEĞİ

Kabak çekirdeği, yüksek miktarda çinko içerir. Çinko sağlıklı tırnakların yapı taşları haline gelen yeni proteinler üretme yeteneğini de düzenler. Sağlıklı ve güçlü tırnaklara ulaşmak için bol bol tüketebilirsiniz. 

BROKOLİ 

Brokoli demir kaynağı bir sebze. Demir ise özellikle kolayca kırılan ve soluk renk olan tırnaklarda takviye edici bir element.

SÜT

Sütteki yüksek kalsiyum içeriği tırnakları güçlendirir ve daha hızlı büyümelerini sağlar. Günlük en az bir bardak süt içmeyi deneyin. 

YUMURTA 

Protein ağırlıklı gıdalar yemek güçlü ve sağlıklı tırnaklara ulaşmanızı sağlar. Günde iki porsiyon yumurta tüketebilirsiniz. 

HAVUÇ

Düzenli olarak havuç tüketmek tırnaklarınızın yanı sıra cilt ve saç görünümünü de iyileştirebilir. Havuç içindeki yüksek A vitamini içeriği, tırnakların donuk ve kuru olmasını önler.

DOMATES

Yüksek miktarda biotin ve likopen içeren domates tırnaklarınızın uzamasına ve doğal olarak kalınlaşmasına yardımcı olur. 

MUZ

Muz tırnakların görünümünü iyileştirdiği düşünülen mineral silika ve tırnaklarınızı güçlendirecek çinko ile doludur. Bu meyve tırnakları güçlendiren B6'yı da içerir.

SU

Susuzluk tırnak etlerine ve zayıf tırnaklara neden olabilir. Susuz kalmayı önlemek için günde sekiz ila 10 bardak su içmeniz gerekir.

TATLI PATATES

Tatlı patates, vücudun A vitaminine dönüştürdüğü antioksidan beta-karoten ile doludur. Vitamin A ise, tırnak sağlığını destekleyen hücre büyümesi için oldukça gerekli. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!