banner2

Tip 2 diyabet kadın ve gençleri vuruyor! Kişide körlüğe bile yol açabilen diyabet, erken ölüm riskini %96 oranında artırıyor!

Toplumumuzda yaygın olarak görülen bir hastalık olan diyabet, sağlık için çok büyük riskler barındırıyor. Çoğu insan tarafından önemsenmeyen bu hastalık, kadın, genç ve sigara içenlerde erken ölüm riskini yüzde 96 oranında artırıyor

Sağlık 23.09.2022, 16:30 23.09.2022, 16:35
Abone ol
Tip 2 diyabet kadın ve gençleri vuruyor! Kişide körlüğe bile yol açabilen diyabet, erken ölüm riskini %96 oranında artırıyor!

Diyabet hayati risk barındırır mı? Diyabet en çok kimleri etkiler? İşte cevaplar...

Başta kalp damar olmak üzere pek çok ciddi sağlık soruna neden olabilen Tip 2 diyabet, zamanında tedavi edilmemesi durumunda organ kayıpları ve körlüğe kadar varabilen sonuçlarla hayatı tehdit eden bir hastalık.

DİYABETİ OLANLARDA ÖLÜM RİSKİ YÜKSEK

İngiltere'de bu hastalıkla ilgili kapsamlı bir çalışma yapıldı ve 11.000'den fazla katılımcının sağlık kayıtları analiz edildi. Çalışma süresi boyunca diyabeti olan 3921 katılımcı öldü. İstatistikler, diyabetli kişilerde erken ölüm riskinin genel nüfusa göre yüzde 84 daha yüksek olduğunu gösterdi.

KADIN VE GENÇLERDE DİYABETE DİKKAT!

Yeni bulgulara göre, tip 2 diyabetin en çok kadın, genç ve sigara içenleri tehdit ettiğini gözler önüne serdi. Bu kişilerde hastalığa bağlı erken ölüm riskini yüzde 96 oranında artırdığı belirlendi.

Örneğin, tip diyabetli bir kadın, genel popülasyondaki ortalama bir kadından beş yıl daha az yaşayabilirken, daha genç yaşta diyabet teşhis edilen biri normal yaşam süresinden sekiz yıl daha erken hayatını keybediyor. 

KİLO KONTROLÜ ÇOK BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR

Şeker hastalarının erken ölüm riski konusunda farkındalıklarını artırmak gerekiyor. Bunun için de yaşam tarzı değişikliği şart. Bunun için ise aşırı kilo almaktan mutlaka kaçınmak gerekiyor. Çünkü kilo, tip 2 diyabet olasılığını yedi kat artırıyor. Obez olanlarda ise bu 20 ila 40 kata çıkıyor. 

SAĞLIKLI BESLENME VE EGZERSİZİ İHMAL ETMEYİN

Sağlıklı beslenme ve egzersiz yapımı da diyabete karşı kişiyi koruyor. Günde sadece yarım saat tempolu yürüyüş diyabet riskini yüzde 30 azaltıyor. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!