Tip 2 diyabet beslenme ile önlenebilir mi? Mavi renkteki yaban mersininin suyu kan şekerini önemli oranda düşürüyor!

İdrar yollarını temizleme, beyin ve kalp sağlığını koruma gibi önemli faydaları olan yaban mersini meyvesi, Tip 2 diyabette de çok etkili. Kan şekerini önemli bir oranda düşüren bu mucize meyve, diyabeti önleyici bir güce sahip.

Sağlık 09.08.2022, 19:12
Tip 2 diyabet beslenme ile önlenebilir mi? Mavi renkteki yaban mersininin suyu kan şekerini önemli oranda düşürüyor!

Tip 2 diyabet nedir? Tip 2 diyabet belirtileri nelerdir? Tip 2 diyabette beslenme nasıl olmalı? Tip 2 diyabeti önleyen besinler neler? İşte cevaplar...

Genellikle 40 yaşın üzerindeki kişilerde görülen diyabet tipi olan Tip 2 diyabet, pankreasın yeterli miktarda insülin salgılayamaması veya salgılanan insülinin yeterli derecede kullanılmaması nedeniyle kan şekerinin yükselmesi durumu olarak tanımlanabilir. Bu tip diyabetiklerde rahatsızlık uzun yıllar klinik olarak belirti vermeyebilir. 

TİP 2 DİYABET BELİRTİLERİ NELERDİR? 

Sık idrara çıkma, ağız kuruluğu, çok su içme, açlık hissi, cilt yaralarının geç iyileşmesi, kuru ve kaşıntılı bir cilt, sık sık infeksiyon gelişmesi, ellerde ve ayaklarda uyuşma, karıncalanma gibi belirtileri vardır ancak bu belirtiler zaman içinde yavaş yavaş ortaya çıkar.

BESLENME ALIŞKANLIKLARI ÇOK ÖNEMLİ

Tip 2 diyabetin tedavisinde beslenmenin payı çok büyük. Beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi, yaşam tarzının değiştirilmesi ve egzersiz ile bu hastalık genellikle ortadan kaldırılabilir. Ama buna rağmen kan şekeri normale dönmüyorsa şeker düşürücü ilaçlar kullanılır. Bazı Tip 2 diyabetli kişiler ise kan şekeri düzeyini normal sınırlar içinde tutabilmek için insüline ihtiyaç duyar. Bu durumlarda ise insülin enjeksiyonları, tedaviye eklenir. 

YABAN MERSİNİ SUYU KAN ŞEKERİNİ DÜŞÜRÜYOR

Uluslararası Obezite Dergisi'nde ise bu konuda yayınlanan bir çalışma epey dikkat çekiyor. Çalışma kapsamında yaban mersini meyvesinden elde edilen meyve suyu farelere içirildi. Suyun diyabeti önleyici bir güçte olduğu ve kan şekerini yüzde 35'lik bir oranda düşürdüğü kanıtlandı. 

Yaban mersini suyunun güçlü bir anti-obezite ve anti-diyabetik potansiyele sahip olduğu çalışmayla ortaya çıkarıldı.

AŞIRI KİLOLU HASTALAR HER GÜN 1 FİNCAN KADAR TÜKETMELİ

Yapılan başka bir araştırma ise, her gün 1 fincan kadar yaban mersini tüketmenin, tip 2 diyabetli aşırı kilolu erkekleri olumlu yönde etkileyebileceğini belirledi.

Yaban mersini  dışında tarçın, çemen otu, zerdeçal, brokoli filizi, sirke, sarımsak, tatlı patate, keten tohumu, fındık, avokado, karahindiba, armut, havuç ve incir kan şekerini düşüren besinler arasında yer alıyor.

Özellikle geceleri normalden daha fazla tuvalete çıkıyorsanız, her zaman susamış hissediyorsanız, çok yorgunsanız, durdurulamayan bir kilo artışınız varsa, cinsel organ etrafında kaşıntınız oluyorsa, yaralarınız daha geç iyileşiyorsa ve etrafı bulanık görüyorsanız Tip 2 Diyanet konusunda bir uzmana başvurmakta fayda olacaktır.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!