banner2

Temizlik yaparken kanser olmayın! Deterjanlarda bulunan kimyasallar meme, prostat, rahim ve tiroit kanserine yol açıyor!

Evlerimizi temizlerken kullandığımız maddeler, sağlığı olumsuz etkiliyor. Uzmanlar, deterjanların meme, rahim, prostat ve tiroit kanserlerine yol açtığını belirtiyor.

Sağlık 23.10.2022, 19:28
Abone ol
Temizlik yaparken kanser olmayın! Deterjanlarda bulunan kimyasallar meme, prostat, rahim ve tiroit kanserine yol açıyor!

Deterjanlar kansere sebep olur mu? Temizlik malzemeleri sağlığı nasıl etkiler? İşte cevaplar...

Evleri temizlediğimizi zannettiğimiz ürünler aslında sağlığımızı bozuyor. Uzmanlar ev temizlik ürünlerinin dört tür kanser riskini artırdığını belirtiyor. 

DETERJANLAR SAĞLIĞI TEHDİT EDİYOR

Deterjanlardan temizleme spreylerine kadar bazı ev ürünlerinin meme kanseriyle bağlantılı sentetik bileşenler içerebiliyor. Bunlar genellikle plastik, böcek ilacı, kozmetik, gıda, temizleyici, oyuncak, giysi, boya, tıbbi ekipman, temizlik ürünleri, mobilya, mobilya ve elektronik gibi çeşitli ürünlerde bulunan sentetik veya insan yapımı kimyasallar.

MEME, RAHİM, PROSTAT VE TİROİT KANSERİ RİSKİ

Meme kanseri yalnızca bu güçlü kimyasallarla ilişkilendirilirken rahim kanserinin de bu maddelerden kaynaklandığı belirlendi. Bunun dışında sentetik bileşenler prostat ve tiroid kanserleri gibi hormona duyarlı kanserlerle de bağlantılı.

Bazı ülkelerde deterjan içerikleri çok sıkı takip ediliyor. İngiltere ve AB'de, bu maddelerin içlerinde kullanılabilecek bileşenlerle ilgili katı güvenlik düzenlemeleri var. Bu ülkelerde üreticiler, satılmadan önce ürünlerinin kullanım için güvenli olduğundan emin olmadan piyasaya çıkamıyor.

TEMİZLİK YAPARKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

  • Kullandığınız deterjanların içinde hangi kimyasalların bulunduğunu ve bunların etkilerini bilmiyorsanız, ortamın mutlaka havalandırılıyor olmasına dikkat edin.
  • Duş gibi kapalı alanlarda ürünlerle temizlik yapmaktan kaçının. Damlacıklar kolayca seyahat edip solunabileceğinden sprey kullanırken dikkatli olun.
  • Mümkünse organik içerikli deterjan ve temizlik malzemeleri tercih edin.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!