banner2

Tek üstünde kaç saniye durabilirsiniz? 10 saniye ve üzeri duranlar şanslı! Peki neden?

Önümüzdeki 10 yıl içinde ölme riskiniz olup olmadığını öğrenmek ister misiniz? İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre basit bir dengede durma hareketi, kişinin ölüm riski hakkında fikir verebiliyor. Tabi bunu dikkate almanız için 50 yaşını geçmiş olmalısınız.

Sağlık 29.09.2023, 15:57 29.09.2023, 17:59
Abone ol
Tek üstünde kaç saniye durabilirsiniz? 10 saniye ve üzeri duranlar şanslı! Peki neden?

İngiltere'de yayınlanan bir araştırma, orta yaşlı insanları ayağa kaldırdı. Ama gerçek anlamda bir ayağa kalkmaktan, ayaklar üzerinde durmaktan bahsediyoruz. 

Araştırma konusu, kişinin önümüzdeki 10 yıl içinde ölüp ölmeyeceği ile ilgili. Ve bunu öğrenmenin yolu ayağa kalkıp dengede durmaya çalışmak. 

DENGE TESTİ ÖLÜM İHTİMALİNİ GÖSTERİYOR

Uzmanlar, basit denge testi ile mücadele eden gönüllülerin, destek olmadan 10 saniye boyunca tek ayak üzerinde durabilenlere göre önümüzdeki 10 yıl içinde ölme olasılığının yüzde 84 daha fazla olduğunu buldu. Çalışmada yaş ve hastalık gibi faktörler de dikkate alındı.

DENGE TESTİ NASIL YAPILIR?

Peki denge testi nasıl yapılıyor? Bunun için, katılımcılardan bir bacağını kaldırmaları ve yere değmeden, ellerini yanlarında tutarak ve ileriye bakmadan karşı bacağın arkasına yerleştirmeleri istendi. Bunu yapmak için 3 hak verildi. Testi geçemeyenler arasındaki ölüm oranının, geçenlere göre yüzde 4,5 ile yüzde 17,5 arasında daha yüksek olduğu gözlemlendi. 

TEST, KİŞİNİN SAĞLIĞI HAKKINDA BİLGİ VEREBİLİR

Brezilya, Finlandiya, Avustralya, Birleşik Krallık ve ABD'den araştırmacılara göre, yaşlı insanlar için rutin kontrollere bir denge testi eklemek, doktorlara önemli sağlık bilgileri sağlayabilir. Zira dünya çapında düşmelerden dolayı her yıl 680.000'den fazla insan hayatını kaybediyor. Söz konusu 10 saniyelik test, savunmasız olabilecekleri belirlemeye yardımcı olmak için kolayca kullanılabilir.

İnsanlar 60'lı yaşlarına kadar denge yeteneklerini koruma eğiliminde oluyor, bu yaştan sonra ise hızla azalmaya başlıyor.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!