banner2

Teflon vücuda ne gibi zararlar veriyor? Ufacık bir çatlak yaklaşık 9.100 plastik parçacığı açığa çıkarabilir

Teflon adlı malzemenin ortaya çıkışı 1938 yılına kadar uzanıyor. Isıya dayanıklı bir madde olan teflon sağlığa ise çok zararlı. Öyle ki bir tencerenin veya tavanın teflon kaplamasındaki tek bir çatlak yaklaşık 9.100 plastik parçacığı açığa çıkarabilir. Bu durum ise kanserin en büyük sebeplerinden biri.

Sağlık 27.11.2022, 15:09
Abone ol
Teflon vücuda ne gibi zararlar veriyor? Ufacık bir çatlak yaklaşık 9.100 plastik parçacığı açığa çıkarabilir

6 Nisan 1938, dünyayı değiştiren o günlerden biriydi. DuPont kimya şirketinde yeni tip soğutucular geliştirmek için çalışan genç bir araştırmacı, tetrafloroetilen olarak bilinen bir gazın yanlışlıkla test tüplerinden birinin içinde polimerleşerek aşırı ısıya ve korozyona dayanıklı katı mumsu bir madde oluşturduğunu keşfetti.

Bu garip yeni malzeme, yakında hayatımızın neredeyse her alanına girecekti. Önce su geçirmez paltolara ve uzay giysilerine dokundu, ardından dünyadaki hemen hemen her mutfağa girdi. Bu malzemenin ticari adı teflon.

TEFLON SAĞLIĞI TEHDİT EDİYOR

Newcastle Üniversitesi Küresel Çevresel İyileştirme Merkezi'nde kıdemli bir araştırmacı Cheng Fang, "Teflon yapışmaz kaplama malzemesi genellikle 4.700'den fazla kimyasal içeren, perflorlu ve poliflorlu alkil maddeler ailesinin bir üyesidir" açıklamasını yaparak malzemenin çok büyük bir kimyasal olduğunu ortaya koymuş oldu. Yani gıdalarımızdaki ufacık teflon parçacıkları bile bir sağlık sorunu olabilir. 

ÇATLAK ÇOK KÜÇÜK DEYİP GEÇMEYİN

Bir tencerenin veya tavanın teflon kaplamasındaki tek bir çatlak yaklaşık 9.100 plastik parçacığı açığa çıkarabilir. Genel olarak çok fazla çizik bulunan tavalardaki teflon yüzeyler 2.300.000 adede kadar mikroplastik ve nanoplastik salabilir. Bu maddelerin kansere neden olan özelliklerinin yanı sıra bir dizi başka sağlık sorununa sahip olduğu uzun zamandır biliniyor. Hormon seviyelerini, anne sütünü etkileyebilir. Hatta enfeksiyonlara ve virüslere karşı bağışıklık tepkimizi azaltabilir.

Uzmanlar yiyeceklerin kirlenmesini önlemek için pişirme kaplarının seçimi ve kullanımı konusunda dikkatli olunması gerektiğini dile getiriyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!