banner2

Tedavi edilemez ama önlenebilir! Bu hastalığa karşı en güçlü silah bol yürüyüş yapmak

Bunama çağımızın ölümcül hastalıklarından biri. Buna karşı bol kitap okumak veya bulmaca çözmek önerilse de yapılan araştırmalar yaşlı kadınların her gün yürüyüş yapmalarının bilişsel bozukluk riskini düşürdüğünü gösteriyor. Atılan fazladan her 1.865 adım, riski %33 oranında azaltıyor.

Sağlık 28.01.2023, 18:20 29.01.2023, 01:59
Abone ol
Tedavi edilemez ama önlenebilir! Bu hastalığa karşı en güçlü silah bol yürüyüş yapmak

Yaşlılarda sık görülen bunama, ne yazık ki ilerleyen dönemlerdeyse tedavi edilemiyor. Ancak bu hastalık ortaya çıkmadan önce bazı alışkanlıklar edinerek önlenebilir. 

Halk arasında Alzheimer veya Demans olarak da bilinen bunamanın önüne, çok kitap okuyarak veya bulmaca çözerek bir nebze geçilse de işin sırrı hareketli bir yaşam tarzı benimsemekte. 

YAŞLI KADINLARDA YÜRÜYÜŞ BUNAMA RİSKİNİ DÜŞÜRÜYOR

Amerika'da yapılan bir araştırma, yaşlı kadınların her gün daha fazla yürümeleri ve genellikle daha orta ila şiddetli fiziksel aktivite yapmaları durumunda hafif bilişsel bozukluk veya bunama riskinin daha düşük olduğunu gösteriyor.

Kadınlarda erkeklerden daha fazla görülen Demans ile 65 yaş üstü 1.277 kadının verileri analiz edildi. Bu kişilere adım ve aktivite takibi için özel cihazlar takıldı. Ortalama olarak, katılımcılar her gün 3.216 adım attı, 45.5 dakika orta ila şiddetli aktivite yaptı ve 10.5 saat oturdu. Ev işleri ve bahçe işleri hafif aktivite olarak kabul edildi.

FAZLADAN 1865 ADIM, RİSKİ %33 AZALTIYOR

Her gün orta ila şiddetli fiziksel aktivitenin her ek yarım saati, hafif bilişsel bozukluk veya demans teşhisi konma riskinde %21'lik bir azalma ile ilişkilendirildi. Gün içinde atılan her fazladan 1.865 adım için risk de %33 oranında azaldı. Toplam oturma süresi ile demans riski arasında ilişki bulunmadı.

Demansın başlangıcı, ilk semptomların ortaya çıkmasından 20 veya daha fazla yıl önce başladığından uzmanlara göre, yaşlılarda bilişsel gerilemeyi ve bunamayı geciktirmek veya önlemek için erken müdahale önem taşıyor. 

Fiziksel aktivite, bunama ve Alzheimer riskini azaltmanın en umut verici üç yolundan biri olarak kabul ediliyor. Önleme önemli çünkü demans bir kez teşhis edildiğinde onu yavaşlatmak veya tersine çevirmek çok zor. Tedavisi yok.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!