banner2

Tatil dönüşü şok diyetlerden kaçının! Düzenli bir beslenme programı ile fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz!

Tatil, insanların istediği her şeyi yiyebildiği ve herhangi bir kısıtlama yapmadığı bir dönem. Tabi ölçüsüz yenen her şey, yeterli kalori harcanmazsa vücuda kilo olarak geri dönebiliyor. Tatil dönüşü alınan kiloları verme derdine düşenlerin en sık yaptığı hata ise şok diyetler...

Sağlık 14.09.2022, 09:25 14.09.2022, 09:31
Abone ol
Tatil dönüşü şok diyetlerden kaçının! Düzenli bir beslenme programı ile fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz!

Tatil hem dinlenme hem de tüm yiyeceklerden sınırsızca yeme fırsatı demek. Zaten kısıtlı bir zaman süren bu dönemde alınan kaloriler ise elbette vücuda kilo olarak geri dönüyor. Peki bu birkaç kiloyu nasıl vermek lazım?

Dikkat edilmesi gereken ilk nokta şok diyetlerden kaçınmak. Doğru ve kalıcı kilo vermek için panik yapılması sağlığı büyük ölçüde tehdit edeceğinden, uygun bir beslenme programı oluşturmak en doğrusu olacaktır. 

KAHVALTI VE AKŞAM YEMEĞİ ERKEN YENMELİ

Kahvaltıyı erken yapmak, hafif bir öğlen yemeği ve yine erken saatte yenecek akşam yemeği ile tatilde kazanılan ölçüsüz beslenme alışkanlığı düzene oturabilir. 

SIVI ALIMI İHMAL EDİLMEMELİ

Bu süreçte vücudun bol miktarda sıvı alması gerekiyor. Taze meyve ve sebzelerden elde edilen meyve suları tüketilmesi büyük önem arz ediyor.

YAĞ ALIMI SINIRLANDIRILMALI

Tatilde alınan kiloları vermek için özellikle doymuş yağ ve hayvansal yağ alımı sınırlandırılmalı. Bu nedenle beyaz et tercih edilmeli. Bunun yanında tahin, fındık ve avokado gibi yiyecekler tüketilmeli.

YÜKSEK LİF İÇEREN EKMEKLER TÜKETİLMELİ

Her gün tam buğday ekmeği ve makarna tüketebilirsiniz. Çavdar veya tam buğday unundan yapıldıkları için, özellikle yüksek lif içeriğine sahip ince ve gevrek ekmekleri de kullanabilirsiniz.

EGZERSİZ İÇİN EN DOĞRU ZAMAN

Bir tatilden sonra günlük rutininize geri dönmek, fiziksel aktiviteye başlamak için en uygun zaman. Kilo verme sürecinizi egzersizle mutlaka desteklemelisiniz.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!