banner2

Tarçın ve sarımsak o hastalığı tetikleyebiliyor! Krize yol açan 8 önemli unsur var

Astım, bazı sebeplerle şiddetlenip hayatı olumsuz etkileyen kriz halini alabiliyor. Bu krizlere yol açan basit ama etkili unsurlar var. Bazı yiyeceklerin yanı sıra dumanlar veya ev boyaları astım ataklarının gelişmesindeki en önemli tetikleyicilerden birkaçı.

Sağlık 01.02.2023, 12:02
Abone ol
Tarçın ve sarımsak o hastalığı tetikleyebiliyor! Krize yol açan 8 önemli unsur var

Nefes darlığı ve öksürük şikayetleriyle ilişkili olan astım zaman zaman şiddetlenip krize dönüşebiliyor. En bilinen tetikleyiciler yiyecek ve hayvan tüyleri olarak bilinse de birçok unsur astım ataklarının alevlenmesine neden olabiliyor. 

ODA SPREYLERİ

Oda spreylerinin, havayı kötü kokulardan temizlediğini düşünebilirsiniz, ancak gerçekte hapşırma ve hırıltıya neden olurlar. Bu tür ürünlerin çoğu, kokuları ortadan kaldırmak yerine maskeler. Bunları evde ve arabanızda kullanmamaya çalışın.

EV BOYALARI

Boya dumanları astım ve alerji ataklarına neden olabilir . Evinizi boyamayı planlıyorsanız, organik bileşik ve diğer kimyasallar içermeyen boyalar arayın. 

BAZI MEYVELER

Bazı meyveler alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Vücut  elma, armut, muz ve şeftali gibi meyvelerdeki bazı doğal maddeleri alerjiye neden olan polenlerle karıştırır. Bu tür meyveleri yedikten sonra ağzınızda kaşıntı ve boğaz ağrısı yaşarsanız bir alerji uzmanına danışın.

AĞRI KESİCİLER

Astımı olan çoğu insan için, aspirin ve non-steroidal antiinflamatuar ilaçlar, baş ağrısı ve sırt ağrısı gibi şeyler için alındığında sorun yaratmaz. Bununla birlikte, solunum rahatsızlığı olan kişilerin yaklaşık %3-5'inde aspirine duyarlı astım vardır, bu da aspirin veya NSAID almanın ciddi bir astım atağını tetikleyebileceği anlamına gelir.

BAHARATLAR

Tarçın, sarımsak, kimyon, kakule ve diğer baharatlar yemeklere inanılmaz bir tat verir. Ancak bazı insanlarda alerjik reaksiyona neden olabilirler. Baharatlar kozmetikte de kullanılır, ancak etiketlerde her zaman listelenmedikleri için onlardan kaçınmak zordur. Tarçın ve sarımsak, alerjik reaksiyonların en yaygın tetikleyicilerinden ikisidir, bu nedenle dikkatli olun. 

ODUN DUMANI

Odun dumanı, astım atağını ve alerjileri tetikleyebilecek birçok tahriş edici parçacık ve gaz yayar. Amerikan Akciğer Derneği, insanlara geleneksel şömine kullanmamalarını tavsiye ediyor.

YÜZME HAVUZU

Bazı insanlar klora karşı hassastır veya klora karşı hafif bir cilt reaksiyonu gösterir, ancak bu reaksiyon gerçek bir alerji değildir. Yüzme havuzlarında ve jakuzili havuzlarda uzun süre kalmak astım ve buna bağlı alerji olasılığını artırır. 

YENİLEME MALZEMELERİ

Evi güzelleştirmek için kullanılan alçı, alçıpan, işlenmiş ahşap, vinil döşeme, boya ve duvar kağıdı gibi birçok yapı ve tadilat malzemesi astıma, astım krizlerine ve alerjilere neden olan uçucu organik bileşikler salar. Evinizi yakın zamanda yenilediyseniz veya inşa ettiyseniz, taşınmadan önce birkaç hafta havalandırın.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!