banner2

Tam yağlı süt stresin etkilerini azaltabilir! Cildi stresten nasıl koruyor?

Ölümcül hastalıkların ve depresyonun en önemli sebeplerinden olan stres, sağlığı olumsuz yönde etkiliyor. Stresin cilt üzerinde bile hasar bıraktığı ise çoğu insan tarafından bilinmiyor. Kaşıntı, kızarıklık ve döküntülerin nedeni araştırıldığında altından genellikle stres çıkıyor. Peki stres döküntülerinin belirtileri nelerdir? Stres döküntüsüne karşı neler kullanılabilir?

Sağlık 28.05.2023, 15:45
Abone ol
Tam yağlı süt stresin etkilerini azaltabilir! Cildi stresten nasıl koruyor?

Stresin vücuda genel manada zarar verebileceğini çoğumuz biliyoruz ancak bazıları bu durumun ciltte dahi hasar bırakabileceğinin farkında değil. 

Kortizol hormonunun seviyesini yükselterek vücudunuzdaki iltihaplanmayı artıran stres ürtiker, akne, egzama ve saç dökülmesine yol açabilir. Hatta astım, egzama veya alerjiniz varsa, stres döküntüsü geliştirme olasılığınız daha yüksek.

STRES CİLDİ NASIL ETKİLİYOR? 

Döküntüler yüzünüzde, ellerinizde ve boynunuzda görünebilir. Daha açık ten üzerinde kırmızımsı olan kabarık şişlikler gibi görünürler. Küçük işaretler veya çizgiler gibi görünebilirler ve kabarık kırmızı lekelere dönüşebilirler. Boyut ve şekil değiştirebilirler. Yüzünüzde stres kaynaklı kızarıklık olduğunda, dudaklarda, gözlerde ve boğazın iç kısmında da ağrılı şişlikler yaşayabilirsiniz. Döküntü yanıcı, kaşıntılı ve ağrılı olabilir. Döküntüler birkaç gün içinde gelip gidebilir, ancak daha sonra geri dönebilir. 

Doktorlar genellikle strese karşı döküntülerde, uyuşukluğa neden olmayan kaşıntı önleyici ilaçların  kullanılmasını öneriyor. Bu ilaçlar kaşıntıyı yatıştırıyor ve döküntü ile ilişkili şişliği azaltıyor. 

TAM YAĞLI SÜT CİLDİ İYİLEŞTİREBİLİR

İlaçların yanında süt de şikayetlerin azaltılmasında oldukça etkili. Tam yağlı sütteki yağ cildi yatıştırıyor. 

SOĞUK KOMPRES UYGULAYIN

Soğuk kompresler de ayrıca kaşıntı ve şişlikten kurtulmanıza yardımcı olabilir. Kızarıklığın daha fazla artmasını önlemek için bol giysiler tercih edilmeli. 

NE ZAMAN DOKTORA GİTMELİ? 

Tüm bu çözüm yollarına rağmen döküntü 6 haftadan fazla devam ederse, boğazınızda veya ağzınızda şişlik hissederseniz veya solunumda hırıltı yaşarsanız, rahatsızlığınız basit ilaçlarla giderilemiyorsa mutlaka bir uzmana danışmanız gerektiğini unutmayın. 

Öte yandan stres halinde bu tarz durumlarla karşılaşmamak için alınabilecek önlemler de var. Egzersiz, vücudunuzun stresle savaşmasına yardımcı olabilir. Rutininize meditasyon, yoga ve derin nefes almayı dahil edebilirsiniz. Strese karşı günde altı ila sekiz saat uyuyun. Öğünlerinize meyve, sebze, kepekli tahıllar ve yağsız protein ekleyin. Sevdiklerinizle bağlantı kurun ve stresi azaltın. Hayatınızdaki iyi şeylere odaklanın. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!