banner2

Sürekli yorgun musunuz? İşte metabolizmanın yavaş olduğunu gösteren 7 belirti!

Beslenmenize dikkat ediyor, egzersizle bu süreci destekliyor ve yeterli derecede uyuyor ama yine de kilo veremiyor musunuz? Bu durum sizden kaynaklanmıyor olabilir. Yavaş işleyen bir metabolizmanız varsa tartıda istediğiniz sonuca ulaşmanız biraz zaman alabilir. Peki metabolizmanın yavaş olduğu nasıl anlaşılır?

Sağlık 14.09.2022, 10:25
Abone ol
Sürekli yorgun musunuz? İşte metabolizmanın yavaş olduğunu gösteren 7 belirti!

Metabolizmanın yavaş olduğu nasıl anlaşılır? Yavaş metabolizma belirtileri nelerdir? İşte cevaplar...

Bazı insanlar sadece dikkatli beslenerek çok kısa sürede, bazıları ise aylarca süren çaba sonucu istediği kiloya kavuşabiliyor. Beslenme, uyku ve egzersiz bu durumu elbette belirleyen faktörler ancak hızlı veya yavaş çalışan metabolizmanın rolünü de hesaba katmak şart. 

CİLT SAĞLIĞI BOZULUR, ÜŞÜME BAŞLAR

Metabolizmanın yavaş olması, kilo kontrolü noktasında insanı demorolize etse de vücut sağlığını da olumsuz yönde etkiliyor. Metabolizma yavaşladığında, hormonların dengesi bozuluyor. Cilt kuruyor, pullanıyor ve saçlar dökülüyor. Çok çabuk ve sık sık üşüme de metabolizmanın yavaş çalıştığını gösteren belirtilerden. 

SİNDİRİM PROBLEMLERİ GÖRÜLÜR

Yemeklerden sonra yaşanan şişkinlik, mide ekşimesi ve hazımsızlık gibi rahatsızlıklar da yavaş bir metabolizmanın da göstergesi.

SÜREKLİ YORGUNLUK HALİ

Metabolizma hızı düşük olan kişiler daha yavaş bir oranda enerji yakar. Bu yüzden sürekli kendini yorgun hissetmek, yavaş metabolizmanın en yaygın belirtisidir.

SAÇ DÖKÜLMENİZ Mİ VAR?

Yavaş bir metabolizma, saçın yetişme ve yenilenme kabiliyetini etkiler. Vücut yeterli miktarda mikro besleyici madde alamadığından bu durum, saç dökülmesine neden olur.

UNUTKANLIK, YAVAŞ METABOLİZMA GÖSTERGESİ

Metabolizmanızı düzenlemeye yarayan tiroit hormonunun eksikliği zayıf bir hafızaya ve unutkanlığa neden olabilir. Sık sık yaşadıklarınızı veya yapmayı düşündüklerinizi unutuyorsanız zayıf bir metabolizmaya sahip olabilirsiniz.

CİNSEL İSTEKSİZLİK ORTAYA ÇIKAR

Cinsel isteksizlik de metabolizmanın yavaş çalışıyor olabileceğini gösterir. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!