banner2

Sümük rengi hangi anlama geliyor? Kanlı sümük tehlikeli mi?

Burundan gelen mukus bazen gribal bir enfeksiyon bazen de alerjiden kaynaklanıyor olabilir. Bu sıvının rengi ise zaman zaman farklılık gösteriyor. Berrak mukus sağlıklı bir akıntı iken sarı veya yeşil renkte olanı iltihabi bir durumun varlığını işaret ediyor. İşte konuyla ilgili bilmeniz gerekenler...

Sağlık 21.03.2023, 17:24
Abone ol
Sümük rengi hangi anlama geliyor? Kanlı sümük tehlikeli mi?

Su, antikor ve proteinlerden oluşan burun salgısına mukus adı veriliyor. Burunu nemli tutmaya yarayan bu sıvı, havada asılı mikroplar, toz veya partiküllerin akciğerlere ulaşmasını önlemeye yardımcı oluyor.

Mukusun miktarı bakteri ve virüs gibi mikroplarla hastalık olduğunda artarken başlangıçta koyu olmayan berrak sümük, birkaç gün içinde koyulaşmaya başlıyor. Sarıdan yeşile doğru değişen bir renk alıyor.

BERRAK MUKUS

Berrak mukus, burun boşluğundan gelen normal, sağlıklı bir akıntı. Açık bir burun akıntısının bir nedeni, mevsimsel alerji olabilir. Burun akıntısına hapşırma, gözlerde yaşarma ve burun tahrişi eşlik eder. Diğer neden ise, soğuk algınlığı veya üst solunum yolu iltihabının ilk ve hafif evreleridir. Genellikle birkaç günlük temiz mukustan sonra, daha beyaz ve daha kalın hale gelen berrak mukus sürecin doğal bir parçası. 

SARI VEYA YEŞİL MUKUS

Sümüğün rengi sarıya veya yeşile döndüğünde, bu iltihabı gösteriyor. İltihaplı bir burun akıntısı bakteriyel bir enfeksiyona işaret etse de bu doktora gitmeniz gerektiği anlamına gelmez.Enflamatuar rinite ayrıca yüksek ateş, baş ağrısı veya şiddetli öksürük eşlik ediyorsa, hastaneye gitmeniz gerekebilir. 

KIRMIZIMSI MUKUS

Pembeden kırmızıya değişen bir tonla akan bir mukus, kanı düşündürür. Burundaki tıkanıklık kan damarlarında tıkanıklığa neden olduktan sonra patlayabilir. Kışın, kuruluk ve soğuk nedeniyle mukus zarlarında da kuruluk olur ve bu bazen kanamaya neden olabilir. Hafif bir burun kanaması veya kan kalıntısı varsa, burun için nemlendirici merhemler kullanın ve tuzlu suyla yıkayın. Kanama durmazsa veya tekrarlarsa, doktora görünmekte fayda var. 

KAHVERENGİ MUKUS

Kahverengi burun akıntısı, kurumuş eski kanamayı göste

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!