Su ısıtıcısındaki kireç nasıl temizlenir? İşte doğal malzemelerle kireçten kurtulma yöntemleri!

Gün içerisinde sık kullanılan su ısıtıcıları en çok kireçlenen küçük ev aletlerinden. Bu kireçlerin belirli aralıklarla temizlenmesi gerekiyor. Evdeki doğal malzemelerle bu temizliği yapmak ise mümkün...

Sağlık 09.08.2022, 15:46 09.08.2022, 15:51
Abone ol
Su ısıtıcısındaki kireç nasıl temizlenir? İşte doğal malzemelerle kireçten kurtulma yöntemleri!

Su ısıtıcısı temizlenmezse ne olur? Su ısıtıcısı nasıl temizlenir? Doğal malzemelerle su ısıtıcısındaki kireç yok edilebilir mi? İşte cevaplar...

Ev hanımlarına "gün içinde en çok kullandığınız ev aletleri nedir?" diye sorsak su ısıtıcıları listede ilk 5'te yer alır muhtemelen. Çünkü bu aletler, yemek yapmada, çay demlemede, inatçı yağ lekelerinden arınmada ihtiyaç duyulan sıcak suya ulaşmanın belki de en hızlı yolu. Ancak suya çok fazla temas eden ısıtıların tabanı zamanla kireçlenebiliyor. Bu kalıntılar pul pul dökülerek çaya ya da yemeğe karışıyor ve aletin ısınmasını yavaşlatabiliyor.

SİRKE KİRECİ YOK EDER

Su ısıtıcılarını temizlemek için piyasada ürünler var ancak en güzeli doğal olanı tercih etmek. Mesela sirke, su ısıtıcındaki kireç tabakasını sökmeye ve sert sulardan kaynaklanan kireç oluşumunu temizlemeye yardımcı olur. Eşit miktarda hazırlanan su ve beyaz sirke karışımını ısıtıcının yarısına kadar doldurun ve aleti  çalıştırarak kaynatın. Kireç çok fazlaysa sirke oranını artırabilirsiniz. Kaynatma işleminden sonra fişi çekip bir yarım saat kadar beklemek gerekir. Ardından karışım dökülebilir.

LİMON SUYU DA KİREÇLE SAVAŞMADA ETKİLİ

Bazı ısıtıcıların kullanım kılavuzunda sirke kullanılmaması yönünde uyarılar olabilir. Bu durumda limon suyuna başvurabilirsiniz. Limonu suya sıkın ve dilimler hâlinde kesip suya atın. Karışımı kettle’da kaynatın. 1 saat bekletip su ısıtıcısını durulayın.

KARBONAT- SU KARIŞIMI İLE KİRECİ TEMİZLEYİN

Isıtıcıyı temizleme seçeneklerinden bir diğer ise karbonat-su karışımı. Bir tatlı kaşığı karbonatı su ile karıştırın ve ısıtıcıda kaynatın. 20 dakika beklettikten sonra karışımı dökün ve ardından durulayın. 


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!