Yandex Metrica

Sitede Ara

Su çiçeği nedir, belirtileri neler? Su çiçeği nasıl geçer?

Su çiçeği nedir, belirtileri neler? Su çiçeği nasıl geçer?

Su çiçeği özellikle çocukluk zamanda geçirilen bulaşıcı bir rahatsızlıktır.  Su çiçeği salgını ilk çıktığı yıllarda nüfusun neredeyse %90' ını öldüren çiçek hastalığı variola virüsünden kaynaklanan bir hastalıktır. Peki su çiçeği nedir, belirtileri neler? Su çiçeği nasıl geçer?

Sağlık

04.05.2024, 13:57

Su çiçeği geçmişte ölümlere neden olmuş ama günümüzde çok hafif atlatılan bulaşıcı bir rahatsızlıktır. Su çiçeği salgını ilk çıktığı zamanlarda nüfusun neredeyse %90' ını öldürmüştür. Çiçek hastaşığı variola virüsünden kaynaklanan bir sorundur. Peki su çiçeği nedir, belirtileri neler? Su çiçeği nasıl geçer?

Şükretmek yaşam süresini etkiliyor! 49 bin kadın üzerinde araştırma yapıldı Şükretmek yaşam süresini etkiliyor! 49 bin kadın üzerinde araştırma yapıldı Haberi Görüntüle

SU ÇİÇEĞİ NEDİR, BELİRTİLERİ NELERDİR?

Su çiçeği kaşıntılı, kabarcık benzeri bir döküntüye sebep olabilir. Döküntü önce göğüste, sırtta ve yüzde ortaya çıkar ve daha sonra tüm vücuda yayılarak kaşıntılı kabarcıklara dönüşür.

Döküntüden bir ila iki gün önce ortaya çıkabilen diğer tipik semptomlar şunları içerir:

Ateş
Yorgunluk
İştah kaybı
Baş ağrısı

Su çiçeği geçirmemiş veya suçiçeği aşısı olmayan herkes su çiçeği hastalığına yakalanabilir. Suçiçeği hastalığı genellikle yaklaşık 4 ila 7 gün olur. Su çiçeği aşısı olan bazı kişiler yine de hastalığı kapabilir. Bununla beraber, genellikle daha az kabarcıklı veya hiç kabarcık (veya sadece kırmızı noktalar), hafif veya hiç ateş olmayan daha hafif semptomlara sahiptirler ve aşılanmamış kişilere göre daha kısa süre hastalanır.

Uzmanlar anne babaları uyardı: Bu ses bebekleri sağır ediyor Uzmanlar anne babaları uyardı: Bu ses bebekleri sağır ediyor Haberi Görüntüle

SU ÇİÇEĞİ NASIL GEÇER?

Su çiçeği genellikle tedavi edilmeden bir veya iki hafta içinde düzelir.

Tedavisi yoktur, ancak aşı bunu önleyebilir.

İsterseniz doktora görüünün. Çünkü doktor size ilaç yazabilir veya kaşıntı ve rahatsızlık belirtilerinin nasıl azaltılacağına ve enfeksiyonun diğer insanlara yayılmasının nasıl önlenebileceğine dair bilgiler verebilir.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading