banner2

Stres şişmanlatıyor! Hormonları etkileyip fazla yeme isteğini artırıyor

Boşuna "stres her hastalığın sebebidir" denmiyor. Çünkü basite alınan bu his, hormonları esir alıp hem bedensel hem de zihinsel yönden insanı etkiliyor. Öyle ki stres anında vücut tehditleri algılıyor ve glikoz salgılamaya başlıyor. Bu durum da kişinin kilo almasına neden oluyor.

Sağlık 18.02.2023, 11:53 18.02.2023, 13:32
Abone ol
Stres şişmanlatıyor! Hormonları etkileyip fazla yeme isteğini artırıyor

Bir olay karşısında kendinizi bazen çok stresli hissedebilirsiniz. Böyle bir durumda kilo aldığınızı düşünmeniz ise sadece beyninizin bir oyunu değil. Çünkü stres ve kilo alımı birbiriyle bağlantılı. 

HORMONLAR STRESTEN NASIL ETKİLENİYOR?

Stresli olduğunuzda, vücudunuz savaş ya da kaç moduna girerek, endişe duyduğunuz tehditle savaşmanıza yardımcı olmak için adrenalin hormonunu serbest bırakır. Enerji oluşturmak amacıyla kan dolaşımınıza glikoz veya şeker salar. Adrenalin bittiğinde ve kan şekeri seviyeleri düştüğünde, kortizol hormonu devreye girerek tehdidi ele almaya devam etmeniz için size daha fazla enerji sağlar.

Kortizol, kan şekeri seviyenizi korumak için insülin salınımını uyardığından, şeker isteklerini ve iştahınızı da tetikleyebilir. Bu isteklere teslim olmak kilo alımına yol açabilir. Kortizol sizi acıktırmakla kalmaz, aynı zamanda metabolizmanızı da yavaşlatabilir. 

KORTİZOL HORMONU KASLARI ZAYIFLATIYOR

Yapılan bir araştırmaya göre kortizol yağsız kas kütlesini de azaltabilir. Kas, yakıtı yağdan daha hızlı yakar, yani daha fazla kalori yakabilir, bu nedenle vücudunuz stresli olduğunda bunun yerine yağa tutunmak ister, böylece daha fazla enerji tasarrufu sağlayabilir. Kas kütlesindeki bu azalma, kilonuzu yönetmenizi de zorlaştırabilir.

Stres beyninize ne kadar aç hissettiğinizi belirleyen sinyaller gönderen açlık hormonları leptin ve grehlini de etkileyebilir. 

Üstelik sadece kortizol seviyeniz etkilenmekle kalmaz, aynı zamanda onu yönetememek de kilo alımına yol açabilecek diğer sağlıksız davranışlara yol açabilir. 

DUYGUSAL YEME

Yemek yemek, bazıları için zor duyguları yatıştırmanın bir yolu olabilir. Lezzetli, yüksek kalorili yiyecekler yemek, zevk almayı artırır. Ancak duygusal yeme, garip saatlerde atıştırmak, kalorisi yüksek ve besleyiciliği düşük yiyecekleri çok daha fazla yemek gibi sağlıksız yeme alışkanlıklarına yol açabilir. Bu sağlıksız beslenme alışkanlıkları daha sonra kilo alımına neden olabilir.

ÇOK FAZLA YEMEK

Tıkınırcasına yeme, bir kişinin olumsuz duygularla başa çıkmak için bir oturuşta alışılmadık derecede büyük miktarda yemek yediği bir bozukluk. Bu, duygusal yeme türünün ötesine geçer. Aşırı yemek yiyen insanlar, davranışlarından dolayı suçluluk ve utanç veya kontrol eksikliği hissedebilir. Kilo alımına yol açarken zihinsel sağlık üzerinde de zararlı etkileri olabilir. 

HIZLI YEMEKLERE YÖNELME

Vaktiniz kısıtlıysa veya canınız hızlı ama çok lezzetli bir şey çekiyorsa, ilk durağınız fast food restoranlar olabilir. Ancak buralar genellikle sağlıklı değildir. Tuz ve yağ deposu olan bu yiyecekler kısa süre içinde kilo almanıza sebep olur. 

ÖĞÜN ATLAMAK

Öğün atlamak kendi başına kilo alımında artışa neden olmamasına rağmen, günün ilerleyen saatlerinde aşırı kalori tüketmenize yol açar. 


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!