Stres oldukça yiyor, yedikçe stres oluyoruz! Can sıkıntısı ile yemek yemenin önüne geçmek için 5 önerimiz var!

Yemek yemek toplum olarak en sevdiğimiz şeylerden biri. Hem de bunun için aç olmamız gerekmiyor. Kalabalık bir ortamda tokken bile atıştırmayı seviyoruz. Moralimiz bozukken de yemek yiyoruz, tatlı krizimiz tuttuğunda da hatta bazen susadığımız zaman bile. Peki kilo almamıza ve suçluluk hissetmemize sebep olan bu alışkanlıktan nasıl kurtulacağız?

Sağlık 27.07.2022, 17:23
Stres oldukça yiyor, yedikçe stres oluyoruz! Can sıkıntısı ile yemek yemenin önüne geçmek için 5 önerimiz var!

İnsanlar genelde acıkınca yemek yer ancak bazen can sıkıntısı sonucu da kendimizi buzdolabının önünde "ne yesem yahu?" diye düşünürken bulabiliyoruz. Hem de geç saatlerde...

Aslında bunun birçok sebebi var. Gün boyu yorulup eve gidince film izlerken keyif yapmak bunun ilk nedeni. Can sıkıntısı ve moral bozukluğu da aç olmadan yemek yemeye yol açan sebeplerden. Mutluluk veren ve haz alma hissini körükleyen yiyeceklerin bağımlılık yaptığını da göz ardı etmemek lazım. 

STRES KAYNAKLI YEMEK BAĞIŞIKLIĞI DÜŞÜRÜR

İşte bu tarz beslenmelerde yediklerimiz bizi yaşlandırmak ve kilo aldırmak ile kalmaz, aynı zamanda bağışıklık sistemimizi de zayıflatır. Hatta yapılan bir araştırma, her tatlı yemenin ardından bağışıklık sisteminin yüzde 40 oranında düştüğünü ortaya koyuyor. 

YEME İSTEĞİ UYANDIRAN ÜRÜNLER ALMAYIN

Tabi bu durumun önüne geçmek mümkün. Mutfağınızda direnmenizi zorlaştıracak ürünler bulundurmayın. Çünkü kurabiye, kek, cips gibi atıştırmalıkları görmek, beynin dürtü kontrolünü düzenleyen bir parçası olan striatumu uyarır. Ve bu da aşırı yemeye yol açar. 

EVDE YEMEK MENÜLERİ OLUŞTURUN

Yemek planı yapmak ve menü oluşturmak kontrollü yeme açısından faydalı olacaktır. Bu aşırı yemekten kaçınmak için önem taşıyor. Sizin için uygun olan yemek programına sıkı sıkıya bağlı kalmanız gerekiyor.

LİF VE OMEGA-3 YAĞLARI ÖNEMLİ

Vücut yapısına uygun dengeli bir diyet, lif ve omega-3 yağları bakımından zengin olan gıdalar tüketilmesi de özellikle gece aç hissetmenin önüne geçer. 

HAREKET ET, ATIŞTIRMAYI UNUT

Hareketsiz bir yaşam, can sıkıntısına, strese ve atıştırma sıklığının artmasına neden olabilir. Bununla mücadele etmek için günlük fiziksel aktiviteye mutlaka zaman ayırmak lazım. Araştırmalar, fiziksel aktivitenin ruh halini olumlu etkileyeceğini ve stresi azaltabileceğini gösteriyor. Bu da stresli yeme alışkanlığından vazgeçebilmek için aslında büyük bir fırsat.

SUSUZLUK ATIŞTIRMAYA SEBEP OLUYOR

Çoğu zaman açlık, susuzluk gibi hissedilir. Beyindeki aynı merkezden sinyal verdikleri için açlık zannettiğimiz aslında susuzluk olabilir. Yeterli derecede su içmek strese bağlı aşırı yemeyi önlemeye yardımcı olabilir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!