banner2

Stres kaşıntıya sebep olur mu? Strese bağlı kaşıntı nasıl geçer?

Kaşıntı kişinin günlük yaşam kalitesini düşüren bir rahatsızlık. Bu durum bazı hastalıklardan kaynaklanabildiği gibi stres sebebiyle de görülebiliyor. Sinirsel kaşıntı adı da verilen bu durum hem tıbbi hem de bazı doğal yöntemlerle tedavi edilebiliyor.

Sağlık 01.04.2023, 13:36 01.04.2023, 13:39
Abone ol
Stres kaşıntıya sebep olur mu? Strese bağlı kaşıntı nasıl geçer?

Günlük hayatta o kadar çok zorlukla karşılaşıyoruz ki, sorumlulukların altından kalkamamak stres seviyesini yükseltebiliyor. Fazla stres ise fiziksel bazı belirtilere sebep olabiliyor. Kaşıntı da bu belirtilerden biri...

SİNİRSEL KAŞINTI NERELERDE OLUR? 

Sinirsel kaşıntı olarak da ifade edilen bu durum vücudun birçok farklı bölgesinde ortaya çıkabiliyor. Çok ciddi noktalara kadar ulaşabilen kaşıntı sırt, eller, ayaklar ve bacaklarda yoğunlaşabiliyor. 

STRESE BAĞLI KAŞINTI BELİRTİLERİ NELERDİR? 

Sinirsel kaşıntılar sık ve uzun olur, kaşınma ile birlikte cilt üzerinde yanma hissi vardır, kişi elektrik çarpması hissine kapılır, kaşıntının meydana geldiği bölgede uyuşma görülür, ayrıca yoğun ağrıya sebep olur. 

Kaşıntı durumunda mutlaka bir doktora görünmek önemlidir. Hem fiziksel hem de psikolojik olarak tedavi yöntemleri bu konuda hastaya uygulanır. Ancak bu hastalık için kalıcı bir tedavi yöntemi henüz bulunabilmiş değil. Yapılan tedaviler kişilerin ağrılarını ve kaşıntılarını azaltmak için uygulanır. Burada ilaç tedavisi öncelikli olarak uygulanır. Eğer ilaç tedavisine yanıt alınamaz ise uzman doktorların kontrolünde cerrahi tedavilerde tercih edilebilir. 

NE TÜR DOĞAL TEDAVİLER VAR?

Tabii bu konuda bazı doğal yöntemler de var. Kaşınan bölgeye limon veya karanfil yağı sürmek bunlardan bazıları.  Kaşıntının şiddetini azaltmak için soğuksu uygulaması da oldukça etkili olabilir. Duştan sonra nemlendirici kullanmak da ihmal edilmemelidir. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!