banner2

Stres, cildin en büyük düşmanı! Cildi yaşlandırıp kurutuyor, saçların dökülmesine sebep oluyor!

Stres neredeyse tüm hastalıkların sebebi. İç organları bile olumsuz anlamda etkileyen ve kötü huylu hastalıkların hızla ilerlemesine neden olan stres cilt ve saçlar için de aynı etkiye sahip. Cildi yaşlandırıp saçları döken stres tırnaklarında kırılmasına yol açıyor.

Sağlık 03.08.2022, 13:42
Abone ol
Stres, cildin en büyük düşmanı! Cildi yaşlandırıp kurutuyor, saçların dökülmesine sebep oluyor!

Stresin vücuda etkileri nelerdir? Stresli kişilerin cildi nasıldır? Stres yüzünden saç dökülür mü? İşte cevaplar...

Özellikle kanser gibi kötü huylu hastalıklarda doktorun hastaya söylediği ilk şey, "stresten uzak dur, moralini yüksek tut!" cümlesi oluyor. Çünkü bir insan stresli iken başta bağırsakları olmak üzere bütün organların işleyişi olumsuz yönde seyretmeye başlıyor. 

STRES CİLDİ YAŞLI GÖSTERİR

Önemsiz gibi görünen ancak vücut için son derece büyük bir görevi olan stres cilt ve saçlar üzerinde de bazı kötü izler bırakıyor. İlk ve belki de en önemli izi, cildi yaşlı göstermesi. Aşırı stresle birlikte kortizol hormonu artar, derideki kan akımı yavaşlar ve deri hücrelerinin beslenmesi bozulur. Hyaluronik asit ve kollajen sentezi azalır, cilt kurur. İnce kırışıklıklar ve akabinde atık maddeler artar. Yaşlanma süreci hızlanır.

STRESLİYKEN YÜZ YORGUN VE SARKIK GÖRÜNÜR

Stres yüzünden görülen uykusuzluk ve artan alkol alımı ile cilt daha yorgun ve sarkık görünür. Göz altı morlukları artar, gözlerde şişlik çok olur. Eski parlaklığını kaybeden cilt daha soluk ve donuk görünmeye başlar.

CİLTTE KURULUK ARTAR

Stres altındayken vücutta hormonal dalgalanma başlar. Kortizol ve adrenalin hormonları artar, vücut su kaybı yaşar. Bu su yerine konulmazsa ciltte kuruluk artar. Bu da cilt bariyerinde bozulmaya yol açar. Pul pul dökülmeler başlar, egzama oluşur. 

ARTAN YAĞLANMA İLE SİVİLCELER ÇOĞALIR

Stresli durumlarda cilt daha fazla yağlanır, ciltteki gözenekler tıkanır ve akne oluşumu artar. Bu etki yağlı cilt yapısına sahip kişilerde daha fazla görülür. Gül hastalığı, sedef hastalığı, vitiligo, ürtiker gibi pek çok cilt hastalığı da stres kaynaklıdır.

SAÇLAR STRES YÜZÜNDEN DÖKÜLEBİLİYOR

Yoğun stres saçı da olumsuz etkiler. Böyle durumlarda bazı kişilerde saç dibi yağlanması artar bazılarında ise kuruluk başlar. Bazı kişilerde saçkıran hastalığı bile ortaya çıkabilir. Yoğun stresli durumlardan 3-4 ay sonra saçlarda dökülmeler fark edilebilir.

TIRNAKLARIN KIRILMA SEBEBİ STRES OLABİLİR

Tırnaklar da stresten kötü yönde etkilenir. Tırnaklar daha yavaş uzamaya başlar, çizgilenme, kırılma ve soyulmalar görülebilir. 

CİLDİNİZE GEREKEN ÖZENİ GÖSTERİN

Strese karşı cildi korumak için yapılması gerekenler de var. Cilt bakımlarını ihmal etmemek, cildi nemli tutmak, cilde uygun yıkama ürünleri ve bakım kremleri kullanmak yapılabilecek uygulamalardan bazıları. Bunun dışında, yeteri kadar dinlenmek, düzenli spor yapmak, sağlıklı beslenmek, doğada vakit geçirmek de stresi azaltmada oldukça etkilidir. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!