banner2

Spor çocuklara ilaç gibi geliyor! Olabildiğince aktif kalsınlar

Çevrenizde çocuklarını hastalıktan korumak için eve kapatan anneler elbette vardır. Ancak Polonya'da yapılan bir araştırma bu durumun hastalıktan korunma ile hiçbir alakasının olmadığını ortaya koyuyor. Hatta dışarda daha fazla vakit geçirip aktif kalan çocukların soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalanma olasılığı söz konusu çalışmanın sonucuna göre oldukça düşük.

Sağlık 25.01.2023, 17:27
Abone ol
Spor çocuklara ilaç gibi geliyor! Olabildiğince aktif kalsınlar

Çocuğunuz hasta olur korkusuyla evden dışarı çıkarmıyor ve tüm gün televizyona mahkum mu bırakıyorsunuz? Özellikle kış aylarında yaşanan bu durum aslında çocuğun sağlığı için çok büyük bir hata. 

EGZERSİZ, ÇOCUKLARDA HASTALIKLARI ÖNLÜYOR

Polonya'da yapılan bir araştırmaya göre, daha fazla egzersiz yapan çocukların soğuk algınlığı ve diğer solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma riski daha düşük. Yani bir çocuk sokakta ne kadar aktif ve atletikse, hastalanma olasılığı o kadar düşük.

Araştırmacılar, 4-7 yaş arası 104 çocuğu 40 gün boyunca fiziksel hareketliliklerini ölçerek inceledi. Aynı zamanda 60 gün boyunca öksürme, hapşırma vb. solunum yolu enfeksiyonu belirtileri ebeveynler tarafından kayıt altına alındı. Çocukların aşıları, spor aktivitelerine katılımları, sigaraya ve evde evcil hayvanlara maruz kalmaları gibi çeşitli faktörler de dikkate alındı.

FAZLADAN BİN ADIM ATAN ÇOCUKLAR DAHA SAĞLIKLI

Günde ortalama 1.000 adım fazla atan çocuklarda, solunum yolu enfeksiyonu semptomlarının görüldüğü gün sayısının ortalama 4,1 gün azaldığı tespit edildi. Haftada üç saat veya daha fazla spor yapan çocukların ise soğuk algınlığı veya başka bir solunum yolu enfeksiyonu geçirdiği günler daha azdı.

Çalışmanın ilk iki haftasında ortalama günlük adımları 5.668 olan 47 çocukta, sonraki altı hafta boyunca solunum yolu enfeksiyonu semptomlarının görüldüğü toplam gün sayısı 947 idi. Ancak daha fazla fiziksel aktiviteye sahip çocuklarda semptomlarının görüldüğü toplam gün sayısı 724 olarak belirlendi..

Araştırmacılar, daha fazla fiziksel egzersiz ve aktivitenin, kronik iltihaplanmayı azalttığı sonucuna vardı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!