Son dakika: Dünya şokta! İngiltere resmen doğruladı! Maymun çiçeği virüsü dört bir yanımızı sarıyor! Türkiye'ye gelmesi an meselesi

İngiltere hükümeti, koronavirüs salgını henüz bitmemişken tüm dünyayı şoke eden bir haber paylaştı. Sağlık Bakanlığı yetkilileri, halkı fareler gibi kemirgenlerden bulaşan maymun çiçeği virüsüne (Monkeypox) karşı uyardı. Peki, bu virüs nasıl bulaşıyor? Tedavi koşulları neler?

Sağlık 11.05.2022, 14:36 11.05.2022, 14:47
Abone ol
Son dakika: Dünya şokta! İngiltere resmen doğruladı! Maymun çiçeği virüsü dört bir yanımızı sarıyor! Türkiye'ye gelmesi an meselesi

Koronavirüs salgını henüz Avrupa'da etkisini göstermeye devam ederken İngiltere'den yeni salgın uyarısı yapıldı. Söz konusu uyarı kapsamında, fare ve sıçan gibi kemirgenlerden oluşan maymun çiçeği virüsünün belirtileri ve tedavi koşulları da paylaşıldı. İşte detaylar...

HALK İÇİN RİSK DÜŞÜK

UKHSA Klinik ve Gelişen Enfeksiyonlar Direktörü Dr. Colin Brown şunları söyledi: “Maymun çiçeğinin insanlar arasında kolayca yayılmadığını ve genel halk için genel riskin çok düşük olduğunu vurgulamak önemlidir.” dedi.

NADİR BİR HASTALIK

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Hastalık Kontrol Merkezlerine (CDC) göre, maymun çiçeği virüsü ile enfeksiyonun neden olduğu nadir bir hastalıktır. Monkeypox virüsü bunlardan biridir. Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre, zoonoz öncelikle Orta ve Batı Afrika’daki tropik yağmur ormanlarında meydana gelir ve diğer bölgelere yayılır.

BELİRTİLERİ NELER?

Ateş, döküntü, şiddetli baş ağrısı, sırt ağrısı, kas ağrıları (miyalji), şiddetli asteni (enerji eksikliği) ve şişmiş lenf düğümleri, maymun çiçeği ile ilişkili en yaygın semptomlardır.

WHO’ya göre maymun çiçeği olan hastalarda ateşin başlamasından sonraki 1-3 gün içinde ortaya çıkan deri döküntüleri de rapor edilmektedir. Döküntüler daha çok yüzde yoğunlaşır. Küresel sağlık otoritesi, yüze ek olarak, avuç içi ve ayak tabanlarını, ağız mukozasını, cinsel organları ve konjonktivayı ve korneayı da etkilediğini söyledi.

Maymun çiçeğinin kuluçka süresi (enfeksiyondan semptomların başlangıcına kadar olan aralık) genellikle 6 ila 13 gündür, ancak WHO’ya göre 5 ila 21 gün arasında değişebilir.

TEDAVİSİ NELER?

WHO’ya göre, şu anda maymun çiçeği için önerilen spesifik bir tedavi yoktur. Çiçek hastalığına karşı aşılamanın, hastalığı önlemede yaklaşık yüzde 85 oranında etkili olduğu bulunmuştur. Bu nedenle, ciddi maymun hastalığı semptomlarını önlemek için çocuklukta önceden çiçek aşısı yapılmasını önerir.

Maymun çiçeği virüsünün doğal konağı kemirgenlerin yanı sıra ip sincapları, ağaç sincapları, yurt, primatlar ve diğer türler de virüsün taşıyıcıları olarak tanımlanmıştır.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!