banner2

Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kapalı mekanlarda maske şartı kalktı

Son dakika gelişmesine göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan, Koronavirüs Bilim Kurulu üyeleriyle birlikte açıklama yaptı. Erdoğan, kapalı mekanlardaki maske kullanma zorunluluğunun tamamen kaldırıldığını açıkladı.

Sağlık 26.04.2022, 15:15 26.04.2022, 18:02
Abone ol

Son dakika! Koronavirüs Bilim Kurulu'nun maske ile ilgili önemli kararlar almasının beklendiği kritik zirve bugün gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, alınan kararlara ilişkin Bilim Kurulu üyeleriyle açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde;

''TÜRKİYE ALNININ AKIYLA ÇIKTI''

Dünyamızın son iki yılı bu salgının gölgesi altında geçti. Sağlık tehdidi olarak başlayan bu süreç kısa sürede üretimden tüketime spordan istihdama kadar topyekun krize dönüştü. Hastaneden sağlık personeline maskeden ilaca aşıya kadar her başlık altında ciddi sıkıntılar yaşandı. Koskoca devletlerin sınır kapılarında havalimanların maske kavgasına giriştiklerine şahit olduk. Dünyada örnek bir varoluş mücadelesini ortaya koyan bu heyeti ayrıca kutluyorum. Merhum Cemil Taşcıoğlu, Murat Dilmener, Feriha Öz gibi salgında hayatını kaybeden hocalarımızı bu mücadelenin sembolleri olarak görüyoruz. Salgınla en etkili mücadeleyi yürütürken, toplumsal ihtiyaçların karşılanmasında zafiyete müsaade etmedik. Hep birlikte ülkemizi bu sancılı dönemden alnımızın akıyla çıkartarak milletimize karşı sorumluluğumuzu yerine getirmiş olmanın huzuru içinde bugün burada bir aradayız.

''KENDİ AŞISINI ÜRETEBİLEN 9 ÜLKEDEN BİRİYİZ''

Vatandaşlarımızı virüse karşı korumak için dünyada geliştirilen her aracı ön plana çıkardık. Kendi verilerimizi analiz ettikçe bilgilerimizi geliştirdik. Mücadele yöntemlerimizi oluşturduk. Yerli solunum cihazından tanı kitine, ilaç ve aşı üretimine kadar pek çok başarıya imza attık. Dünyada kendi aşısını üretebilen 9 ülkeden biri durumundayız. Bir milyon 300 bin kişilik sağlık ordumuzun verdiği hizmetleri asla unutmayacağız.

''KAPALI MEKANLARDA MASKE ŞARTI KALKTI''

Bilim Kurulumuz bundan sonra olağanüstü bir durum olmadıkça düzenli toplantı yapmasına ihtiyaç kalmadığı görüşüne varmıştır. Corona virüs tedbirleri kapsamında yaklaşık 3 yıldır çeşitli kapsamlarda uygulanan kapalı mekanlardaki maske kullanma zorunluluğu tümüyle kaldırılmıştır.

''TOPLU TAŞIMA VE SAĞLIK KURULUŞLARINDA DEVAM EDİLECEK''

Sadece toplu taşım araçları ile sağlık kuruluşlarında maske uygulamasına, vakalar binin altına düşene kadar bir müddet daha devam edilecektir. Bilim Kurulumuzun önerisi ileri yaşlardaki kişiler ile kronik hastalığı, hastalık şüphesi ve riskli gruplarla teması olanların maske kullanmaya devam etmeleri yönündedir.''

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!