banner2

Son dakika! Bakan Koca duyurdu: Uzaktan sağlık hizmeti başlıyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada, "Uzaktan Sağlık Hizmetinin Sunulmasına Dair Yönetmelik yayınlandı" açıklamasını yaptı.

Sağlık 10.02.2022, 17:15 10.02.2022, 18:27
Abone ol
Son dakika! Bakan Koca duyurdu: Uzaktan sağlık hizmeti başlıyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada, uzaktan sağlık hizmetinin başladığını duyurdu.

Uzaktan Sağlık Hizmetinin Sunulmasına Dair Yönetmeliğin yayınlandığını ifade eden Bakan Koca, sağlık kurumuna gelmeden teknoloji vasıtasıyla uzaktan hizmet alabilmenin mümkün olduğunu belirtti. 

UYGULAMA ZAMAN KAYBINI ÖNLEYECEK

Bakan Koca açıklamasında, "Uzaktan Sağlık Hizmetinin Sunulmasına Dair Yönetmelik yayınlandı. Bakanlığımız, sağlık kurumunda hasta olarak bizzat bulunmadan, çağdaş bilişim teknolojileri kullanarak sağlık hizmeti almanın kurallarını belirledi. Uygulama zaman kaybını önleyecek." ifadelerini kullandı. 

'USH HAYIRLI OLSUN'

Diğer yandan Koca, uzaktan sağlık hizmeti ile rapor yazmak gibi eylemlerin mümkün olacağını belirterek, "Uzaktan Sağlık Hizmetini, sadece gerekli bilişim teknoloji alt yapısına sahip, Bakanlıkça ruhsatlı sağlık kuruluşları sunabilecek. Uzaktan sağlık hizmeti gereklerini yerine getirmek koşuluyla artık hastalara E-REÇETE YAZMAK, RAPOR VERMEK mümkün olacak. USH hayırlı olsun!" ifadesine yer verdi. 

UZAKTAN SAĞLIK BİLGİ SİSTEMİ KULLANILACAK 

Uzaktan sağlık hizmetlerinin sunumunda, Sağlık Bakanlığı tarafından üretilen veya tescil edilen yazılı, sesli ve görüntülü iletişime izin veren güvenli bir yazılım kullanılacak. 

UZAKTAN SAĞLIK HİZMETİ İLE ALINABİLECEK HİZMETLER

Uzaktan sağlık hizmeti talep eden kişi, hizmetin elverdiği ölçüde muayene edilebilecek. 

Hastalıkların uzaktan yönetimi ve takibi için kişinin kan şekeri ve kan basıncı gibi klinik parametreleri değerlendirilebilecek, tedavi ve ilaç yönetimi sağlanabilecek.

Sağlık riski artan veya ileri yaşlı kişilerin çok yönlü değerlendirmesi ve takibi yapılabilecek.

KİŞİSEL VERİLER GÜVENLE KORUNACAK

Uzaktan sağlık hizmeti sunumu sırasında elde edilen kişisel veriler, ilgili mevzuat haricinde işlenemeyecek ve aktarılamayacak. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!