banner2

Son dakika... Bakan Koca açıkladı: Eris varyantında son durum ne?

Son dakika haberi... Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Eris varyantının Türkiye'deki son durum ile ilgili açıklamada bulundu. Bakan Koca, varyantla ilgili olarak, "Bu süreçte artık hastalığı biliyoruz. Virüsü tanıyoruz. Tüm mutasyonların etkilerini ve değişiklikleri takip ediyoruz. Bu mutasyonlarda bugüne kadar hiçbir zaman virüsün ilk çıktığı dönemdeki hasta yapıcı etkisi yani virulansında artış olmadı" dedi.

Sağlık 27.09.2023, 12:06 27.09.2023, 13:04
Abone ol
Son dakika... Bakan Koca açıkladı: Eris varyantında son durum ne?

Son dakika haberi... Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Eris varyantı ile ilgili son durumu paylaştı. Koca, "Virüsü tanıyoruz. Tüm mutasyonların etkilerini ve değişiklikleri takip ediyoruz" dedi.

"HASTA ETME GÜCÜ DÜŞÜK"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca daha önce Türkiye’de 9 kişide görüldüğünü açıkladığı Eris varyantı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Eris varyantının hasta etme gücünün düşük, fakat bulaşıcılığının yüksek olduğunu belirten Koca şunları kaydetti: “Bu süreçte artık hastalığı biliyoruz. Virüsü tanıyoruz. Tüm mutasyonların etkilerini ve değişiklikleri takip ediyoruz. Bu mutasyonlarda bugüne kadar hiçbir zaman virüsün ilk çıktığı dönemdeki hasta yapıcı etkisi yani virulansında artış olmadı. 

"YENİ BİR TEDBİR GEREKMİYOR"

Eris varyantına yönelik yeni bir tedbir gerekmediğinin altını çizen Koca, "Bunu en açık şekilde zaten ifade etmiştim. Hastalığı artık çok iyi tanıyoruz ve endişe edecek hiç bir durum yok. Eris varyantının virülansı yani hasta etme gücü daha düşük, fakat bulaşıcılığı daha fazla. Bu dönemde hasta sayısının arttığını söyleyebiliriz. Fakat hastaneye yatış oranları oldukça düşük. Ağır hastalık yapmıyor. Daha hafif seyrediyor.” dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!