banner2

Soğuk algınlığı ilaçları etkili değil! Grip olan çocuk, hangi durumlarda doktora götürülmeli?

Soğuk algınlığı, bağışıklık sistemi gelişme aşamasında olan çocukları çok fazla etkiliyor. Bu yüzden çocuklar, yetişkinlerden 2 kat fazla hasta oluyor. Üşütme, soğuk algınlığı veya grip gibi rahatsızlıkları önlemek için ilaçlar olsa da aslında sık başvurulması gereken şey doğal ve sağlıklı gıdalar.

Sağlık 01.12.2022, 11:11
Abone ol
Soğuk algınlığı ilaçları etkili değil! Grip olan çocuk, hangi durumlarda doktora götürülmeli?

Çocuklar yılda ortalama 6-8 kez soğuk algınlığına yakalanır. Yani yetişkinlerin ortalamasının iki katı. Çok küçük olduklarında ise, burun tıkanıklığı veya öksürük gibi küçük bir şey bile bebekleri bütün gece uykusuz bırakabilir. Çocuk ve bebeklerde soğuk algınlığı semptomlarını hafifletmek için kanıtlanmış etkili çare sayısı çok az.

İLAÇLAR ETKİLİ DEĞİL Mİ?

Peki soğuk algınlığı olan çocuklara ne vermelisiniz? Eczanelerin raflarında öksürük, burun tıkanıklığı ve diğer soğuk algınlığı semptomlarını gidermek için çok çeşitli ilaçlar ve şuruplar bulunuyor. Ancak yapılan bir inceleme, bu ilaçların gerçekten etkili olmadığını gösteriyor. Hatta tıkanıklığı gideren ilaçların bazıları bebek, çocuk ve hamile kadınlar için sakıncalı olabiliyor. 

Tıkanmış bir burnu tedavi etmek için önerilen şey ise, damla ve sprey halinde bulunan tuzlu suyla durulamadır. Tuzlu su, solunum yollarındaki mukusun temizlenmesine yardımcı olur ve tamamen doğal olduğu için çocuklara ve bebeklere zarar verebilecek hiçbir yan etkisi olmaz. 

Öksürük şurupları ise son yıllarda yapılan çalışmalar gösteriyor ki, pek de etkili değil. Bazı doktorlar, etkili olsalar bile çocuklara bu ilaçları tavsiye etmeyeceklerini, çünkü etkilerinin çocukların öksürme yoluyla solunum yollarındaki balgamı temizlemelerini engelleyeceğini söylüyor.

Antibiyotikler ise yalnızca bazı boğaz enfeksiyonlarında olduğu gibi hastalığın nedeninin bir bakteri olduğu durumlarda etkili olabilir. Soğuk algınlığı, grip ve bazı boğaz ağrılarının nedeni viraldir ve bu nedenle antibiyotikler gereksiz ve tehlikelidir çünkü antibiyotiklerin kontrolsüz kullanımı, şu anda tıp dünyasının karşı karşıya olduğu en büyük zorluklardan biri olan dirençli bakterilere neden olan faktörlerden biri.

Çalışmalar, ev ilaçlarının etkinliğini ise test etmedi, ancak kesinlikle risk almaya değmeyecek pek çok şey var. Örneğin nemlendiriciler, Ekinezya, Probiyotikler ve Okaliptüs yağı, aslında etkisiz olduğu kanıtlanmış bazı ev ilaçları. Aynı şekilde C vitamini, çinko ve sarımsak gibi besin takviyelerinin kış hastalıklarını önlemeye veya iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olduğu da kanıtlanmadı. Ancak bal öksürüğü biraz hafifletebilir.

DOKTORA NE ZAMAN GİTMELİ?

Anne babaların, 38,5 derecenin üzerinde ateşi ve geçmeyen deri döküntüsü varsa, birkaç gün sonra semptomlarda düzelme olmazsa çocuğu doktora götürmesinde fayda var.

  • Bunun dışında susuz kalmayı önlemek için çocuğa bol bol su içirin.
  • Sıcak tutan giysiler giydirin ve çocukları battaniyelere sarın.
  • Evde virüslerin yayılmasını önlemeye yardımcı olmak için çocuk ve kendi ellerinizi sık sık sabun ve ılık suyla yıkayın.
  • Kullanılmış kağıt havluları doğrudan çöp kutusuna atın.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!