Sodayla ayranı karıştırırsanız ne olur?

Soda ve ayran ayrı ayrı çok faydalı içeceklerdir.. Peki soda ayran karışımı nasıl bir fayda sağlar, yoksa zararları var mıdır?

Sağlık 19.05.2022, 11:48
Sodayla ayranı karıştırırsanız ne olur?

Soda, düzenli ve yeterli tüketildiğinde başlı başına bir şifa kaynağıdır. Doğal bir ortamdan çıkan bu saf içeceğin mineral dengesi ve içeriği oldukça dengeleyicidir. Aynı zamanda hazımsızlık ve kan akışına oldukça fazla katkı sağlıyor. 

PROBİYOTİK KAYNAĞI

Yoğurt ise, geleneksel ve probiyotik bir yiyeceğimiz. Her gün tüketildiği takdirde besleyici ve onarıcıdır. Fakat doğal olmasına özen gösterilmelidir. 

İşte bu iki harika besin bir araya geldiğinde ise, faydalar ikiye katlanıyor. 

ÖDEMDEN KURTULMAK MÜMKÜN

Yanlış beslenme, hareketsizlik gibi nedenlerden zamanla vücutta yoğun miktarda ödem birikebilir. Organların çalışmasına olumsuz yönde etki eden ödem birikmesinden sodalı ayran tüketerek kurtulmak mümkündür. Bitki çayı, detoks suları gibi seçeneklerden memnun kalmadıysanız vücudunuzdaki ödemlerden kurtulmak için bir de sodalı ayran içmeyi deneyebilir, hafifleyebilirsiniz.

SİNDİRİM PROBLEMLERİNE BİRE BİR

Kabızlık gibi sindirim problemleri yaşıyorsanız sodalı ayran size şifa olabilir. Yemekten sonra ya da yemek sırasında bir bardak sodalı ayran tüketerek sindirim sürecini hızlandırabilir, şişkinlik ve ağrı gibi çeşitli mide problemlerinin önüne geçerek daha iyi hissedebilirsiniz.

SPORCULAR İÇİN ÖNEMLİ

Sodalı ayran yapımında kullanılan yoğurt iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Vücudun hem mineral hem de kalsiyum ihtiyacını karşılamaya yardımcı olan sodalı ayran, özellikle sporcu beslenmesinde önemli bir yer tutmaktadır. Siz de düzenli olarak sodalı ayran tüketmeyi seçerseniz, edineceğiniz kalsiyum miktarı sayesinde bağışıklık sisteminizin ve iskelet sisteminizin güçlenmesini sağlayabilirsiniz.

DİĞER FAYDALARI

Kiloyu dengeleyen bir yapıya sahiptir.
Bağırsakları temizler ve rahatlatır.
Mide problemlerini ortadan kaldırır, yatıştırır.
Kas ve kemik sağlığını destekler.
Bağışıklık sistemini dengeler.
Kalsiyum ihtiyacını sağlar ve düzenler.
Ödem ve şişkinliği vücuttan atar.
Antioksidandır.
İltihap giderici özelliğe sahiptir.
Düzenli tüketimi tansiyonu dengeler.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!