banner2

Size keyif veren bazı gıdalar dişlerinizi çürütüyor! 4 tür yiyeceğe dikkat!

Gün içinde yiyip içtiğimiz her şey ağız ve diş sağlığımızı etkiliyor. Özellikle bazı gıda ürünleri diş çürümesine yol açabiliyor. Uzmanlara göre uzak durulması gereken 4 besin kategorisi var.

Sağlık 08.12.2022, 13:31
Abone ol
Size keyif veren bazı gıdalar dişlerinizi çürütüyor! 4 tür yiyeceğe dikkat!

Beslenme konusunda, ağız sağlığımızı gözden kaçırabiliriz. Belirli yiyecekleri yemek ve içmek, ağzımızı ve dişlerimizi çeşitli şekillerde etkileyebilir.

Araştırmalar, örneğin, çeşitli gıda türlerinin diş çürümesine katkıda bulunabileceğini gösteriyor. Bu durum, dişlerinizin minesi tehlikeye girdiğinde oluyor. Diş çürüğü tedavi edilmezse enfeksiyona, ağrıya ve hatta dişin kaybına yol açıyor. Düzenli fırçalama ve diş ipi kullanmak dişlerinizi sağlıklı tutmanıza yardımcı olabilirken, onları sessizce çürütebilecek yiyeceklerin de farkında olmanız gerekiyor. 

ŞEKERLİ İÇECEKLER

Düzenli olarak çok fazla şekerli içecek içerseniz, dişlerinize sessizce zarar veriyor olabilirsiniz. Kola, enerji içecekleri ve şekerli çaylar gibi içecekler zamanla diş çürümesine yol açar. Bu içeceklerdeki şeker dişlerinize kolayca yapışır ve asit üreten bakterilerin büyümesini destekler, bu da dişlerinizin çürümesine ve renginin solmasına neden olan plak oluşumuna neden olur. Şekerli bir içecek içtikten sonra mutlaka fırçalamanız gerekiyor. 

YAPIŞKAN GIDALAR

Şeker ve hatta kuru meyve gibi yapışkan yiyecekler, zaman ilerledikçe dişleriniz için bir soruna dönüşebilir. Bu yiyecekler dişlerinizin arasına sıkışır ve tek başına fırçalayarak çıkarmak zor olabilir. Bu da zamanla çürümeye neden olabilir.

ASİTLİ GIDALAR

Turunçgiller, domates ve sirke gibi yüksek asitli yiyecekler diş minenizi zayıflatabilir. Bu yiyecekler sağlıklı olsa da, içlerinde bulunan asitler diş minenizi aşındırabilir ve çürümeye neden olabilir.

KARBONHİDRATLAR

Ekmek ve cips gibi bazı karbonhidratlar da diş çürümesine neden olabilir. Ağızdaki bakteriler, plak oluşumuna ve boşluklara katkıda bulunabilecek karbonhidratlarda bulunan şekerle beslenir. Karbonhidrat yedikten sonra dişlerinizi fırçaladığınızdan ve diş ipi kullandığınızdan emin olun. Ayrıca meyveler, sebzeler ve kepekli tahıllar gibi daha sağlıklı karbonhidratları seçin.


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!