Yandex Metrica

Sitede Ara

Sizce çocuğunuz mutlu mu? 17 soruyla test edin

Anne babaların hayattaki en önemli amacı çocuklarını mutlu etmek oluyor. Bu uğurda maddi manevi yapılan fedakarlıkların sınırı yok. Peki acaba bunca özveriye rağmen çocuğunuz mutlu mu? Cevabı öğrenmek için Psikoterapist Emin Çağlı'nın hazırladığı 17 soruluk testi çözebilirsiniz. 

Sağlık

31.05.2024, 12:14

Anne babalar için çocuğunun mutlu olmasını sağlamaktan daha önemli bir şey olamaz. 

Onların memnuniyeti ise çoğu zaman ebeveynlerinin kontrolünde. 

Peki bir çocuğu mutlu eden şey sizce nedir? 

Onların her isteğini yerine getirmek mi, onlara ekran başında daha fazla zaman tanımak mı, yoksa sabırla hayatı öğrenmelerine destek olmak mı?

Yaz aylarında bunu içen buz gibi oluyor! Sağlığa olan faydaları şaşırtıyor Yaz aylarında bunu içen buz gibi oluyor! Sağlığa olan faydaları... Haberi Görüntüle

"DAİMA MUTLU ÇOCUK YOK"

Çocuk psikiyatristi Mary Beth DeWitt bu konuda çok önemli açıklamalarda bulundu. 

Mutluluk oldukça basit görünse de çocuğunuzun mutluluğuna pek çok şey katkıda bulunabilir. 

Bazen dış uyaranlar çocuğunuzu mutlu edebilir bazen onaylanma huzur ve memnuniyetle sonuçlanabilir bazen de arkadaşlıklar içlerini zevk ve sevinçle doldurabilir. 

Ailelerin bu noktada şunu kendisine hatırlatması gerekiyor: Nasıl ki çocuğunuzu mutlu edecek tek bir şey yoksa daima mutlu bir çocuk diye bir şey de yok. 

Koku kaybı ile demans arasında ilişki bulundu! Duşta mutlaka deneyin Koku kaybı ile demans arasında ilişki bulundu! Duşta mutlaka deneyin Haberi Görüntüle

Böcek ısırıkları artıyor! Ölümcül alerjilere yol açabilir! Böcek ısırınca ne yapmalı? Böcek ısırıkları artıyor! Ölümcül alerjilere yol açabilir! Böcek ısırınca ne... Haberi Görüntüle

ÇOCUKLARA GÜÇLÜ OLMAYI ÖĞRETMELİ

DeWitt, yine de çocuğunuza neşeyi deneyimlemelerine yardımcı olmak için öğretebileceğiniz becerilerin bulunduğunu açıklıyor.

Ona göre çocuklara dayanıklı olmayı öğretmek, onların başarılı bir şekilde uyum sağlama, olumlu bir şekilde dönüşme ve etrafı stres etkenleri ve zorluklarla çevrili olmasına rağmen başlangıç ​​noktalarına dönme yeteneklerini tartışmalarına olanak tanıyabilir. 

Çocuklarımızı dayanıklı olmaları için güçlendirmek, onları olumlu, yapıcı deneyimlere hazırlar ve zor durumlarla nasıl başa çıkacaklarını öğrenmelerini destekler. 

Ayrıca bu tutum stres etkenleri ortaya çıktığında toparlanmalarına da yardımcı olabilir.

Peki çocuklara dirençli olmayı öğretmek için neler gerekiyor? 

Dr. DeWitt, ebeveynlerin çocuklarında her gün geliştirmesi ve teşvik etmesi gereken birkaç beceriyi paylaştı.

Problem çözme: Okulda, takımlarda ve arkadaşlarla problem çözme, çocuklarınızda kalıcı olabilecek bir beceri.

Özerklik ve öz-yeterlik: Kendi karar verme süreçleri üzerinde kontrole sahip olmak ve kararlarından emin olmak hayat değiştirir. Çocuklara kendilerine inanmayı öğretmek asla kötü bir karar değil.

Empati: Kendini başkasının yerine koyabilmek herkesin öğrenmesi gereken bir beceridir. 

Çocuklar özellikle birbirlerinin farklılıklarını takdir etmekten ve anlayışlı olmaktan faydalanır.

Duygusal düzenleme ve dürtü kontrolü: Çocuğunuzun kaç yaşında olduğuna bağlı olarak, duygusal düzenleme ve dürtü kontrolü henüz ustalaştığı bir şey olmayabilir. 

Ancak farkındalığı rutinlerine dahil etmek ve onları duygularının farkında olmaya teşvik etmek doğru yönde atılmış bir adım.

Fazla kilo erkekleri o hastalıktan öldürüyor! Uzmanlar 30 yaşından küçükleri uyardı Fazla kilo erkekleri o hastalıktan öldürüyor! Uzmanlar 30 yaşından küçükleri... Haberi Görüntüle

Bu içecekler susuzluktan eser bırakmıyor! Beslenme uzmanı anormal sıcaklarda onları tavsiye ediyor Bu içecekler susuzluktan eser bırakmıyor! Beslenme uzmanı anormal sıcaklarda onları... Haberi Görüntüle

MUTLULUĞUN NE FAYDASI VAR?

Mutlu, gururlu ve tatmin olmuş olmak yalnızca bizi sıcak ve yumuşak hissettiren duygular değil. 

Somut olumlu sonuçlar aynı zamanda gerçek mutlulukla, daha iyi okula devamla, daha iyi akademik performansla, daha iyi özgüvenle ve daha iyi genel sağlıkla da ilişkili. 

Mutluluğu deneyimlemeyen veya güvenli bağlanma, besleyici ortamlar veya duygularını doğrulayan yetişkinler gibi şeyleri deneyimlemeyen çocukların olumsuz etkilenebileceğini gösteren birçok araştırma var.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, olumsuz çocukluk deneyimleri, gelecekteki şiddet mağduriyeti ve suç işleme ile yaşam boyu sağlık ve fırsatlar üzerinde çok büyük bir etkiye sahip olabilir.

Çocukların desteklenmeye ve sevilmeye ihtiyaçları olsa da onların mutlu ve sağlıklı olmalarına yardımcı olmanın başka yolları da var. 

'Yazın bir şey olmaz' demeyin! Bu hastalık hayatı alt üst ediyor! Bulantıyla başlıyor 'Yazın bir şey olmaz' demeyin! Bu hastalık hayatı alt üst... Haberi Görüntüle

ARANIZDAKİ BAĞI GÜÇLENDİRİN

Ebeveynler çocuklarının hayatlarına dahil olmalı, onlarla olup bitenler hakkında konuşmalı, zor durumları çözmelerine, duyguları ve sınırları anlamalarına yardımcı olmalı. 

Bu zor durumlarla konuşarak çocuğunuzun şu anda karşı karşıya olduğu ve gelecekte karşılaşacağı sorunlarla nasıl başa çıkacağını öğrenmesine yardımcı olursunuz.

Vegan beslenme sağlık için yetersiz bulundu! Araştırma sonucu şaşırtıyor Vegan beslenme sağlık için yetersiz bulundu! Araştırma sonucu şaşırtıyor Haberi Görüntüle

Bu içecekler susuzluktan eser bırakmıyor! Beslenme uzmanı anormal sıcaklarda onları tavsiye ediyor Bu içecekler susuzluktan eser bırakmıyor! Beslenme uzmanı anormal sıcaklarda onları... Haberi Görüntüle

MODEL OLUN

Kişisel bakım uygulamalarından meditasyon yapmaya, okumaya ve vücudunuzu hareket ettirmeye kadar size mutluluk ve neşe getiren aktivitelerle uğraşmak, çocuğunuzu da aynısını yapmaya teşvik eder. 

Çocuğunuzun duygusal sağlığı için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri kendi duygusal sağlığınızla ilgilenmek.

Anne babasıyla bu etkinliği yapan çocuklar daha mutlu! Yetişkinlikte depresyon ihtimalleri düşüyor Anne babasıyla bu etkinliği yapan çocuklar daha mutlu! Yetişkinlikte depresyon... Haberi Görüntüle

ŞÜKRETMEYİ ÖĞRETİN

Ebeveynler sahip olduklarını şükrederek çocuklarının kendilerini güvende, emniyette ve mutlu hissetmelerine yardımcı olabilir.

Harvard Health, pozitif psikoloji araştırmalarında şükretmenin güçlü ve tutarlı bir şekilde daha fazla mutlulukla ilişkili olduğunu hatırlatıyor. 

Şükretmek insanların daha olumlu duygular hissetmesine, iyi deneyimlerden keyif almasına, sağlıklarını iyileştirmesine, zorluklarla başa çıkmasına ve güçlü ilişkiler kurmasına yardımcı oluyor. 

Göz doktorları uyardı: Çok sevilen 3 yiyecek kör ediyor Göz doktorları uyardı: Çok sevilen 3 yiyecek kör ediyor Haberi Görüntüle

HER ZAMAN MUTLU ETMEYE ÇALIŞMAYIN 

Uzman Bonnie Harris'e göre çocuklarımızı bir balonun içine koyarsak ve onlara her dilek ve arzusunu yerine getirirsek, onların da beklediği şey budur, ancak gerçek dünya bu şekilde çalışmıyor.

Harris, aşırı şımartılmamak için çocuğunuzun mutluluğundan sorumlu olmadığınızı kabul etmenizi tavsiye ediyor. 

Çocuklarının duygularından sorumlu hisseden ebeveynler, onların öfke, üzüntü veya hayal kırıklığı yaşamalarına izin vermekte büyük zorluk çeker. 

Onları gülümseteceğini düşündüğümüz her şeyi vermek veya onları sıkıntıya sokan her şeyi çözmek için hemen harekete geçiyoruz. 

Ne yazık ki Harris, olumsuz duygularla baş etmeyi asla öğrenemeyen çocukların, ergenlik ve yetişkinlik dönemlerinde bu duygular tarafından ezilme tehlikesiyle karşı karşıya oldukları konusunda uyarıyor.

Film izlemeyi sevenlere müjde! İstediğiniz kiloya ulaşabilirsiniz! Yapmanız gereken tek şey... Film izlemeyi sevenlere müjde! İstediğiniz kiloya ulaşabilirsiniz! Yapmanız gereken tek... Haberi Görüntüle

BAŞARIYA DA BAŞARISIZLIĞA DA İZİN VERİN

Çocuğunuzun özgüvenini gerçekten güçlendirmek istiyorsanız, iltifatlara daha az odaklanın.

Onlara yeni beceriler öğrenmeleri için bol miktarda fırsat sağlamaya daha çok odaklanın. 

Çocuk psikiyatristi Edward Hallowell, gerçek özsaygıyı inşa edenin övgü değil ustalık olduğunu söylüyor. 

Düşük ışıkta çalışanların sonu kötü! En önemli organda gerilemeye yol açıyor Düşük ışıkta çalışanların sonu kötü! En önemli organda gerilemeye yol... Haberi Görüntüle

Acı yedikten sonra sakın bunu yapmayın! Ağzı daha da yakıyor Acı yedikten sonra sakın bunu yapmayın! Ağzı daha da yakıyor Haberi Görüntüle

ÇOCUĞUNUZUN MUTLULUĞUNU TEST EDİN

Tüm bunların üstüne anne babaların aklına şu soru gelebilir: Acaba çocuğum mutlu mu? 

Psikoterapist ve Oyun Terapisti Emin Çağlı kişisel sosyal medya hesabından bununla ilgili bir test paylaştı. 

Çağlı'nın tecrübelerine dayanarak hazırladığı testte 17 soru var.

Çocuğun verdiği cevaplara göre Hiç: 0, Az: 1, Orta: 2, İyi: 3 ve Çok iyi: 4 olmak üzere puanlamalar var. 

Psikoterapist test sonucunun yorumunu da aktardı. 

Buna göre test sonucu;

  • 0 - 20 puan ise; çocuğun psikolojik açıdan problem yaşama ihtimali çok yüksek. Uzmana danışmakta fayda var. 
  • 10 - 20 puan ise; çocuğun genel anlamda psikolojik problem yaşadığından şüphelenmek gerekiyor. Bir uzmana danışmak faydalı olabilir. 
  • 20 - 40 puan ise; eğer aile gözlemleri de destek veriyorsa çocuğun psikolojik açıdan yaşadığı sorunlar bazında, uzmanların konuyla ilgili tavsiyelerini dikkate almak iyi olabilir. 
  • 40 - 68 puan ise; ebeveyn gözlemleri de destek veriyorsa çocuk muhtemelen mutlu. 

Çağlı 0 veya 1 puan verilen maddeler olursa da evde bununla ilgili düzenlemeler öneriyor. 

 

Habere Tepki Ver

2

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Saadet Diş

TRHaber.com - Sağlık


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading