banner2

Siz hazırsınız ama vücudunuz gebeliğe hazır mı? Vücut gebeliğe nasıl hazırlanır?

Çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar, vücutlarını gebelik öncesi hazırlamaya başlayabilir. Bu hazırlıklar, gebelik sürecinde yaşanabilecek olan ağrı ve kaslarla ilgili sorunları önlemeye yardımcı olur. Doğru nefes almayı öğrenin ve düzenli şekilde egzersiz yapın...

Sağlık 25.10.2022, 16:18
Abone ol
Siz hazırsınız ama vücudunuz gebeliğe hazır mı? Vücut gebeliğe nasıl hazırlanır?

Anne olmak istiyorsunuz peki ama vücudunuz bebek taşımaya hazır mı? Hamile kalmadan önce herhangi bir ağrı, duruş veya kas zayıflığını egzersizlerle gidererek, süreci daha sağlıklı atlatabileceğinizi biliyor musunuz? 

İlk olarak pelvik taban kaslarınızın düzgün bir şekilde kasıldığından, gevşediğinden ve gerildiğinden emin olun. Birçok kadın Kegel egzersizlerini yanlış yapıyor olabilir. Bazıları, kasları çok sıkı olduğundan ve güçlendirilmeden önce gevşetilmesi gerektiğinden uygun kasılmalar yapamaz. Karnınız büyüdükçe, göbek deliğinizin her iki yanında dikey olarak çalışan kaslar gerilir. Bazen bu kaslar aşırı gerilir ve ayrılır. Uygun temel egzersizler ise sorunları önlemeye veya iyileştirmeye yardımcı olabilir.

NEFES AL!

Doğru nefes almak, vücudunuzu ve zihninizi sağlıklı bir hamilelik, doğum ve iyileşmeye hazırlamanıza yardımcı olacaktır. Egzersiz ve hareket kalıpları sırasında nasıl nefes alınacağını öğrenmek önemlidir. Doğru nefes alma ile karın ve pelvik taban kaslarınız doğal olarak size en fazla dengeyi sağlamak ve yaralanmalara karşı koruma sağlamak için kasılır.

EGZERSİZ RUTİNİ OLUŞTURUN

Amerikan Tabipler Birliği Dergisi, kadınların yaklaşık %45'inin hamileliğe aşırı kilolu veya obez başladığını bildiriyor. Düzenli fiziksel aktivite kilo yönetimine yardımcı olur. Ayrıca fiziksel, zihinsel ve sosyal sağlığınıza fayda sağlayabilir. Hızlı yürüyüş gibi hafif ila orta derecede fiziksel aktivite, mesane sızıntısı riskini azaltır.

VÜCUT DEĞİŞİKLİKLERİ İÇİN HAZIRLANIN

Duruşunuz ve vücudunuzun kilonuzu dağıtma şekli hamileliğiniz boyunca değişecektir. Ayrıca hamilelik sırasında hormonlardaki, duruştaki ve hareket kabiliyetinizdeki değişiklikler vücudunuzun her bölümünü önemli ölçüde etkileyebilir. Bazen bu değişiklikler ağrıya neden olabilir. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!