banner2

Siyasete bile sıçradı! Papatya çayının faydaları saymakla bitmiyor! Günde 1 fincan içerseniz olacaklara şaşıracaksınız

Papatya çayının faydaları saymakla bitmiyor. Kokusuyla bile iyi gelen çayın vücudumuza birçok yararı bulunuyor İşte papatya çayının birbirinden önemli faydaları...

Sağlık 30.03.2023, 12:19 30.03.2023, 12:57
Abone ol
Siyasete bile sıçradı! Papatya çayının faydaları saymakla bitmiyor! Günde 1 fincan içerseniz olacaklara şaşıracaksınız

Sarı gövdesi ve beyaz yaprakları ile doğadaki en güzel çiçeklerden biri olan papatya, aynı zamanda sağlık üzerinde de birçok olumlu etkiye sahiptir. Ancak papatyanın toplanma ve kurutulma şartlarının bu olumlu etkiler üzerinde önemli bir yeri bulunur.

PAPATYA'NIN TOPLANMA VE KURUTULMA ŞARTLARIÇAY İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR ETKEN

Mayıs-haziran aylarında çiçek açan papatya, öğlen saatlerinde sapsız olarak toplanır ve gölgede kurutulur. Papatyanın faydası bitkinin toplanması ve kurutulma şartlarına göre değişiklik gösterir. Yanlış uygulamalar bitkilerin etkinliklerinin azalmasına yol açabilir. Örneğin papatya çiçeği, toplanmasının üzerinden 1 yıl geçtiyse kullanılmasının herhangi bir faydası bulunmaz.

PAPTYA ÇAYININ FAYDALARI

  1. Papatya çayı, mide-bağırsak sistemi spazmları, gaz, hazımsızlık, şişkinlik sıkıntılarında etkilidir.
  2. İltihap giderici, alerji oluşumunu önleyici, mikropların gelişimini engelleyici ve yara iyileştirici etkiye sahiptir. 
  3. Papatya çayı cildin temizlenmesi, sivilce oluşumunun önlenmesi ve şişkinliğin giderilmesi gibi durumlarda etkindir. 
  4. İrritabl bağırsak sendromu, kramplar, hazımsızlık, gaz ishal ve kolik semptomlarını azaltabilir. 
  5. Papatya çayı adet döneminde krampları hafifletmeye yardımcı olabilir. 
  6. Emziren anne ve bebekleri için de yararlıdır. Taze hazırlanan çayın ılıtılarak bebeğe verilmesi gaz çıkarmasına yardımcı olur. Ayrıca papatya bitki çayı hafif yatıştırıcı etkisi ile de bebeğin rahat uyumasını sağlar. Emziren annenin papatya çayı içmesi de bu olumlu etkiyi artırır ancak miktar günde iki. Bebeklerde kullanımı öncesi doktorunuza danışmanız gerekir. 
  7. Farenjit, bademcik iltihabı, larenjit, ağız ve boğaz mukozası iltihaplarında gargara olarak kullanılması şikayetleri hafifletir. 

KANSER ÜZERİNDE DE OLUMLU ETKİLERİ VARDIR

Bazı araştırmalara göre papatya çayının kanser üzerinde de olumlu etkileri vardır. Kimi araştırmalar papatya çayının papatya çayının kanser hücrelerini hedeflediğini öne sürmektedir. Ancak bu konuda net bir bilgi yoktur çünkü çalışmaların çok büyük bölümü hayvanlar üzerinde yapılmıştır. Öte yandan papatya çayı ile gargara yapılması kanserin neden olduğu ağız yararlarını rahatlatabilir. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!