banner2

Sivilce oluşumunu engelleyebilirsiniz! En önemli adım cildi yeterli şekilde temizlemek!

Ergenlik döneminde veya daha sonrasında. Sivilce herkesin bir dönem yaşadığı cilt sorunlarından biri. Kalıcı veya geçici olsa da bu problemin önüne geçmek mümkün. Sivilce çıkmaması için yapılacak listesinde sizi en çok şaşırtacak olan şey, yatarken saçları toplamak.

Sağlık 29.10.2022, 22:08
Abone ol
Sivilce oluşumunu engelleyebilirsiniz! En önemli adım cildi yeterli şekilde temizlemek!

Sivilce çıkması nasıl önlenebilir? Sivilce çıkmasını önlemek için ne yapılmalı? İşte cevaplar...

Uzun süreli veya dönemsel, strese bağlı veya hormonal. Sebebi ve şekli ne olursa olsun sivilce problemi çoğu insanın yaşadığı cilt problemlerinden en yaygın olanı. Bu sorunu önlemenin farklı yolları var elbette. Bu önlemlerden bazıları zaten biliniyor olsa da bazı tavsiyeler sizi şaşırtabilir. 

SAÇLARI YATARKEN MUTLAKA TOPLAYIN

Sivilce oluşumunu engellemek için yapılacaklar listesinde yer alan yatarken saçları toplamak maddesi size şaşırtıcı gelebilir. Ancak saçlar yağlıysa oldukça dikkatli olmak gerekiyor. Çünkü uyurken gece boyunca saçlarımız yüzümüze değiyor ve saçımızda biriken bu kirler yüzümüze bulaşıyor. Bu da sivilcelere davetiye çıkartıyor. 

YAĞLI BESİNLERDEN UZAK DURUN

Özellikle fast-food tarzı, çok yağlı yiyecekler de sivilce oluşumuna yol açar. Bu nedenle sivilce çıkmaması için aşırı yağlı gıdaları, kızartmaları, abur cuburu hayatınızdan çıkartmanız gerekiyor.

CİLT BAKIM ÜRÜNLERİNE DİKKAT EDİN

Cilt bakımında kullanılan ürünlerin içeriklerine de dikkat etmek lazım. Doğru ürünlerden yararlanarak akne görünümünün oluşmasına engel olabilirsiniz. 

MEVCUT SİVİLCELERİ SIKMAYIN

Sivilce lekelerinin oluşmaması ve yeni sivilcelerin çıkmaması için onları sıkmaya çalışmayın. Bu, sivilcelerin hem daha çok kızarıp belirginleşmesine yol açar hem de sivilce lekesinin kalmasına neden olabilir.

CİLDİ TEMİZLEYİN

Cildi günlük olarak temizlemek de sivilce görünümüne engel olmak için atılması gereken en önemli adımlardan biri. Yalnızca akşam yatmadan önce değil, cilt sabahları da temizlenmeli.

STRESTEN UZAK DURUN

Yoğun stresli bir dönemdeyken sivilcelerde artış yaşanabilir. Çünkü stres arttıkça vücuttaki hormon dengesi de bozulur. Stres kaynaklı sivilce oluşumuna engel olabilmek için kendinizi stresten uzaklaştırmanız gerekiyor. 

YÜZÜNÜZÜ SICAK SUYLA YIKAMAYIN

Yüzü sıcak suyla yıkamak nem dengesini sağlamak için daha fazla sebum üretilmesine yol açar. Bu da sivilce oluşumuna davetiye çıkartır. Bu nedenle cildinizi sıcak suyla yıkamaktan kaçınmalısınız. 

BİTKİ ÇAYLARI TÜKETİN

Antioksidan açısından oldukça zengin olan yeşil çay da sivilce oluşumunu engeller. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!