banner2

Sivilce neden olur? Sivilce (akne) lekeleri nasıl geçer?

Sivilce daha çok ergenlik zamanı problemi olarak bilinse de yetişkin bireylerde de görülen bir rahatsızlıktır. Peki sivilce neden olur?  Sivilce lekeleri nasıl geçer? Sivilce izlerine ne iyi gelir? Sivilce tedavisi için hangi doktora gidilmeli?

Sağlık 22.02.2022, 17:28 25.02.2022, 16:47
Abone ol
Sivilce neden olur? Sivilce (akne) lekeleri nasıl geçer?

Sivilce en yaygın cilt sorunlarının başında yer alır. Çoğunlukla ergenlik dönemiyle başlayan sivilce vücuttaki yağ oranı yüksek olan yerlerde çıkar. Peki sivilce neden olur?  Sivilce lekeleri nasıl geçer? Sivilce izlerine ne iyi gelir? Sivilce tedavisi için hangi doktora gidilmeli?

SİVİLCE NEDİR? 

Ergenlik dönemiyle birlikte başlayan ve her yaş grubundan bireylerde rastlanabilen sivilce bir cilt hastalığıdır. Halk arasında sivilce diğer adıyla akne olarak bilinen, ergenlik çağının başlamasıyla en sık rastlanan cilt problemlerinden olan "akne vulgaris" kıl folikülü ve buna bağlı yağ bezlerinin tekrarladığı bir hastalıktır. Çoğunlukla derinin yağlı bölgelerinde görünen sivilce yüz,sırt,boyun, göğüs yaygın olmamakla birlikte de omuz ve kalçalarda da oluşabilir. Ergenlikte cilt altındaki yağ miktarı çoğalır ve yağ bezleri bozulur. Bunun sonucunda ciltte iltihaplı, kızarmış şişlikler oluşur.

SİVİLCE (AKNE) NEDEN OLUR?

Sivilce oluşumunda tek bir faktör etkili değildir. Birkaç etmenin bir araya gelmesiyle akne oluşur. Derimizde bizimle birlikte yaşayan p.acnes adlı bakteri çoğalınca sivilceler de artmaya başlar. Anne ve babada sivilce olması, çocukta da görülebilme olasılğını artırır. Ayrıca hormonların da sivilce oluşumundaki etkisi büyüktür. Bu hormonların başında böbrek üstü bezlerinden salgılanan androjen grubu hormonlar gelir. Androjen hormonları artmış ya da deri, bu hormonlara karşı hassaslaşmıştır.

SİVİLCE ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Sivilcenin çok farklı çeşitleri vardır. Bazen siyah bazen beyaz noktalar şeklinde görünür. Bu tip genelde hafif şiddetle atlatılır. Bir diğer çeşidi ağrıya neden olan büyük ve sert kistler şeklindeki sivilcelerdir. Bunlara püstül denir.

SİVİLCE LEKELERİ NASIL GEÇER? SİVİLCE LEKELERİ İÇİN HANGİ DOKTORA GİDİLMELİDİR?

Sivilce hayati bir sorun olmamakla beraber bireylerin sosyal yaşantısını ve psikolojisini önemli ölçüde etkileyebilir. Kimi bireylerde ömür boyu sürebildiği için kronik bir sorun haline gelebilir, sürekli tedavi gerekebilir. Bu sebeple kişi akne tedavisi için muhakkak bir doktora başvurmalıdır. Sivilce sorunun ardından kalan akne lekelerden kurtulmak için çeşitli yollar mevcuttur. Bunların en başında uzman dermatolog tarafından gerçekleştirilen tedaviler en doğrusudur. Sivilce lekelerinin oluşmasını en aza indirebilmek için bazı yardımcı yöntemler vardır. Bunların başında cildi güneşten korumak, cilde doğru cilt bakımı yapmak, sivilceyi sıkmamak ve kabuklarıyla oynamamak gelir. Eğer ciltte iltihaplı sivilceler ya da büyük, derin yaralar oluşuyorsa muhakkak uzmana başvurmanız gerektiğini tekrardan hatırlatmak isteriz.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!