banner2

Sindirim sistemi için en doğal ilaç! Kalsiyum yönünden de zengin ama...

Özellikle Ege Bölgesi'nde sık yetişen incir, sağlık için birçok fayda sağlıyor. En bilinen özelliği kabızlığı önlemek olan incir cilt sağlığını koruyor. Doğal şeker deposu olan meyvenin tüketimine ise dikkat edilmeli.

Sağlık 07.06.2023, 13:01
Abone ol
Sindirim sistemi için en doğal ilaç! Kalsiyum yönünden de zengin ama...

Potasyum yönünden zengin olan incir, kan basıncının dengelenmesinde de hayli etkili bir meyve. Kalp damar sağlığını koruyan incir, lif deposu olduğu için kansere karşı da koruyucu özellikte.

SİNDİRİM SİSTEMİNİ RAHATLATIYOR

İçerisindeki antioksidanlar ve vitaminler; bağışıklığın güçlenmesini destekliyor. Özellikle sindirim sisteminin daha rahat çalışmasına yardımcı olan meyve kabızlık problemini önlemesiyle de meşhur. 

KALSİYUM YÖNÜNDEN ZENGİN

İncir aynı zamanda kalsiyum yönünden de zengin. Araştırmalarda cilt sağlığını korumada da faydalanmanın mümkün olduğunu gösteriyor. 

İNCİR KİLO ALDIRIR MI? 

Şeker tüketiminin en aza indirildiği diyet sürecinde ise incir tüketimine dikkat etmek gerekiyor. Uzmanlar 2 adet kuru incir veya 2 adet taze incirin yaklaşık olarak 60 kalori olduğunu belirtiyor. Bu göz önüne alınarak tüketilebilir. Fazla miktarda yemek ise kilo alımına yol açabilir. 

ŞEKER HASTALARI DİKKATLİ TÜKETMELİ

Diğer bütün meyveler gibi karbonhidrat oranı yüksek olan incir tüketiminde özellikle şeker hastaları dikkatli olmalı. Porsiyonlara dikkat edilmediği takdirde kan şekerlerinin yükselmesi kaçınılmaz olabilir. 

Yüksek oranda lif içeren meyve, artıkların bağırsaktan hızlı geçişini sağlayarak bağırsak içine su çeker. Ayrıca içerdiği probiyotikler sindirim sağlığını geliştirir. 

KURU İNCİR NASIL SAKLANMALI?

Kuru inciri saklama şekli hayli önemli. Serin ve kuru bir ortamda muhafa edilmeli. Buzdolabında ise 1 yıl içerisinde tüketilmeli.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!