banner2

Sigarayı bırakınca vücutta neler oluyor? İlk 20 dakikaya dikkat!

Yıllardır kullananlarda bırakma düşüncesi imkansız gibi görünse de sigarayı terk etmek sağlık için alınabilecek en doğru karar. Olumlu etkiler son nefesten yaklaşık 20 dakika sonra başlıyor. Bu zararlı maddeden arınmaya başlayan tüm organlar adeta yenileniyor. Özellikle akciğer ve kalp.

Sağlık 21.03.2023, 09:58
Abone ol
Sigarayı bırakınca vücutta neler oluyor? İlk 20 dakikaya dikkat!

Sigarayı bırakmak, özellikle güçlü bir iradesi olmayanlar için dayanılmaz olabilir. Ancak ilk temiz nefesten birkaç dakika sonra vücut daha iyiye doğru değişir. Ve uzun vadede bu faydalar katlanarak artar. 

20. DAKİKADA ETKİ GÖSTERMEYE BAŞLIYOR

Söz konusu zararlı alışkanlığı bırakmanın sağlığa faydaları son nefesten yaklaşık 20 dakika sonra başlar. Önce kalp atış hızı ve kan basıncı düşer. 

ÖKSÜRÜK AZALIYOR

Mukus akciğerlerden temizlendiğinde öksürük azalır. Bunun nedeni, akciğerlerdeki kıl benzeri minik yapıların iyileşmeye başlaması.

KEMİKLER GÜÇLENİYOR

Sigarayı bırakmanın faydalarından biri ise daha güçlü bir vücut. Kemik kırılma riski zamanla azalı. Bağışıklık sistemi güçlenir, bu da insanların sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Aynı zamanda, kandaki artan oksijen mevcudiyeti nedeniyle kaslar güçlenmeye başlar.

KALP KRİZİ RİSKİ DÜŞÜYOR

Kalp hastalığı, felç ve kanser riski de azalır. Araştırmalara göre bir kişinin sigarayı bıraktıktan sonraki bir ila iki yıl içinde kalp krizi geçirme riski önemli ölçüde düşüyor. 

ÖSTROJEN NORMALE DÖNÜYOR

Sigarayı bıraktıktan sonra östrojen seviyeleri normale döndüğünde bazı doğurganlık sorunları da düzelir. Ayrıca sigarayı bırakmak 12 kanser türüne yakalanma riskini azaltabilir.

ZİHİNSEL GERİLEME AZALIYOR

Yapılan bir başka araştırmaya göre, sigarayı bıraktıktan sonra, özellikle orta yaştaki kişilerde zihinsel gerileme önemli ölçüde azalır. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!