banner2

Sigara içiyor olmak zeka ile ilgili ipucu veriyor! İşte üstün zekalı olduğunuzu gösteren 7 belirti

Üstün zeka kavramı günümüzde arkadaşlar arasında espri konusu haline geldi. Ancak bu tarz insanların gerçekten var olduğunu unutmamak gerekiyor. Bir kişinin üstün zekalı olup olmadığı ise özelliklerle anlaşılabiliyor. İşte 3 yaşından itibaren görülen 7 belirti.

Sağlık 24.03.2023, 17:35
Abone ol
Sigara içiyor olmak zeka ile ilgili ipucu veriyor! İşte üstün zekalı olduğunuzu gösteren 7 belirti

Bir kişinin üstün zekaya sahip olup olmadığı 3 yaşından itibaren bile görülebiliyor. Uzmanlar bunun için 8 ana kriter olduğunu belirtiyor. 

Yıllardır, insan varlığının çok sayıda yönü ve ayrıntısında belirli kalıplar belirleyen araştırmacıların zekada da ortak özellikler bulmaları kimseyi aslında pek de şaşırtıcı olmasa gerek. İşte bu kişilerin 8 ortak özelliği. 

SİGARA İÇMEZLER

2010 yılında İsrail'de yapılan bir araştırma, 20.000 gencin zeka katsayısını sigara içip içmemelerine göre karşılaştırdı. 18-21 yaş arası ortalama sigara içen kişinin IQ'su 94 iken, aynı yaştaki sigara içmeyen birinin ortalama IQ'su 101'di. Günde bir paketten fazla sigara içenlerin ortalama IQ'su ise 90'dı. Aynı zamanda kardeşler arasında sigara içmeyenler içenlerden daha zekiydi.

MÜZİĞE İLGİLİDİRLER

Birçok çalışma, müziğin çocukların zihinlerinin çeşitli şekillerde gelişmesine yardımcı olduğunu gösteriyor. 2011 yılında yapılan bir araştırma, 4-6 yaşındaki çocukların sözel zekalarının yalnızca bir aylık müzik derslerinden sonra arttığını gösterdi. 2004 yılında yapılan bir araştırma ise, dokuz ay boyunca piyano dersi alan 6 yaşındaki çocukların, drama dersi alan veya hiç ders almayan aynı yaştaki çocuklara kıyasla IQ'larının arttığını ortaya koydu.

BÜYÜK ÇOCUKLAR DAHA ZEKİ

Büyük kardeşler genellikle daha zeki, ancak bunun genetik yatkınlıktan kaynaklandığı söylenemez. Araştırmalar, büyük kardeşlerin IQ'larında küçük ama önemli bir fark olduğunu gösteriyor. 

FİZİKEN ZAYIFTIRLAR

2006 yılında yapılan bir çalışma, bel çevreniz ne kadar genişse, bilişsel yeteneğinizin o kadar düşük olduğunu gösterdi. Araştırmacılar, BMI'si 20 veya daha düşük olan kişilerin bir testteki kelime dağarcığının %56'sını hatırlayabildiğini, obez kişilerin ise kelimelerin yalnızca %44'ünü hatırlayabildiğini buldu. Daha şişman insanlar ayrıca beş yıl sonra test edildiklerinde daha yüksek bir bilişsel gerileme oranı gösterdi. Sağlıklı bir kiloya sahip olanlar ise aynı hafıza seviyesini korudu. 

KEDİLERİ SEVERLER

2014 yılında yapılan bir araştırma, evcil hayvan olarak köpekleri yerine kedileri olanların zeka testlerinde daha iyi sonuçlar aldığını gösterdi. 

ÇOĞU SOLAKTIR

1995 yılında yapılan bir araştırma, solak erkeklerin farklı düşünme ve problem çözme testlerinde daha iyi performans gösterdiğini ortaya koydu. 

UZUN BOYLULAR 

ABD'de yapılan araştırmaya göre ise, okulun henüz bir rol oynamadığı 3 yaşından itibaren bile, daha uzun boylu çocuklar bilişsel yetenek testlerinde daha iyi performans gösteriyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!