banner2

Sıcak su ile yıkamak saçları mahvediyor! Dökülmelerin en önemli sebebi!

Dışardan görünüşü önemli oranda etkileyen saçlar, bakım şekline göre güçleniyor veya zayıflıyor. Özellikle sık sık sıcak suyla banyo yapmak saçların dökülmesine yol açıyor. Peki nasıl?

Sağlık 03.02.2023, 11:56 03.02.2023, 16:44
Abone ol
Sıcak su ile yıkamak saçları mahvediyor! Dökülmelerin en önemli sebebi!

Saçlar kişinin görünüşü ve psikolojisi açısından büyük önem taşıyor. Ancak yaşla birlikte onlar da yıpranabiliyor. Özellikle dökülmeler kaçınılmaz oluyor. 

Bu konuda kalıtım gibi faktörler rol oynasa da, beslenme, stres düzeyi ve hatta banyo yapma şekli gibi noktalar da önem taşıyor. 

SICAK SU SAÇ DÖKÜLMESİNE YOL AÇIYOR

Banyo alışkanlıkları içinde en önemli nokta ise sıcak su ile yıkanmak. Çok sıcak suyla banyo yapmak saç dökülmesine neden oluyor. Gün içinde 50 ila 100 tel kaybettiğimiz saçlar sıcak suda daha fazla oranda dökülüyor. 

Sıcak su saçtaki keratin proteinlerine zarar verebiliyor ve saç derisindeki doğal yağları yok edebiliyor. Bu, saçı çok kuru ve zayıf hale getirerek kırılmaya neden oluyor. Sıcak su aynı zamanda saçın kütikül tabakasını açarak nem kaybına ve kırılganlığa neden oluyor. 

ILIK SUYLA YIKAYIN, SOĞUK İLE DURULAYIN

Uzmanlara göre saçınızı ılık suyla yıkamalı ve soğuk suyla durulamalısınız. Ilık su, saçı yıkamak için idealdir çünkü sadece saç derisindeki doğal yağları eritip yok edecek kadar sıcaktır, saçı ve cildi çok fazla kurutacak kadar fazla bir sıcaklığı yoktur. Durularken daha soğuk su kullanmak en iyisidir çünkü bu da saçın kütikül tabakasını kapatmaya yardımcı olarak nem kaybını ve saç kırılmasını azaltır.

MÜMKÜNSE SAÇLARINIZI MAKİNEYLE KURUTMAYIN

Duştan sonra ise ısı saç dökülmesine katkıda bulunan en önemli unsur fön makineleri. Duştan sonra ıslak saça sıcak şekillendirme araçları kullanmak saçın zarar görmesine ve kırılmasına neden olabilir. Bu ani kuruma, saçınızda kalan nemi yok eder. Bunun olmaması için en iyi şey ise saçları kendi halinde kurumaya bırakmak veya fön çekmeden önce mümkün olduğunca fazla su emmesi için mikrofiber bir havlu kullanmak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!