banner2

Şevketi bostan nedir? Şevketi bostanın faydaları nelerdir? Kimler tüketmemeli?

Ülkemizde tüketimi diğer otlar kadar yaygın olmayan Şevketi bostan, sağlık için birçok fayda barındırıyor. Geçmiş yıllarda tıp alanında kullanılan bu bitki özellikle baş ağrısını geçirmede oldukça etkili. Şevketi bostan bitkisinin faydaları nelerdir? Şevketi bostan bitkisini kimler tüketmemeli? İşte cevaplar.

Sağlık 15.03.2023, 09:40
Abone ol
Şevketi bostan nedir? Şevketi bostanın faydaları nelerdir? Kimler tüketmemeli?

Güneydoğu Asya ve Akdeniz ülkelerine ait bir bitki olan Şevketi bostan, doğada yabani bir ot olarak kendiliğinden yetişir. Tüylü bir yapıya sahip ve sap kısmı da yeşildir.

Ağustos ayında sarı renkte çiçek açan sebze sağlık açısından çok faydalı. 

SOLUNUM YOLLARINI RAHATLATIYOR

Solunum rahatsızlıkları ve çeşitli karaciğer hastalıklarında iyileştirici özelliğe sahip olan bitki, vitamin ve mineral yönünden hayli zengin. İçerisinde bol miktarda magnezyum, kalsiyum ve demir minerali barındırıyor. 

TIP ALANINDA KULLANILIRDI

Eski Yunan halkı tarafından suçiçeği, kızamık ve çeşitli cilt salgını hastalıkları tedavisinde kullanılan Şevketi bostan hazımsızlık ve kabızlık problemlerinde ve bağırsaklardaki solucanları yok etme tedavisinde de ilaç niyetine kullanılırdı.

BAŞ AĞRISINI GEÇİRİYOR

Şevketi bostan bitkisi sinirlilik ve yorgunluğun yaratmış olduğu baş ağrısı tedavisinde sıkça başvurulan alternatif tıp yöntemleri arasında yer alıyor. 

MENOPOZ ŞİKAYETLERİNİ HAFİFLETİYOR

Menapoz dönemindeki semptomları azaltan bitki, bu dönemdeki baş ağrılarını minimum derecede geçirmeye yardımcı oluyor. Aynı zamanda  adet sancıları ve kramplarını azaltmada oldukça etkili.

HAFIZAYI GÜÇLENDİRİYOR

Şevketi bostan beyindeki kan dolaşımını arttırdığı için hafızayı güçlendirerek, konsantrasyonu arttırmaya yardımcı da oluyor.

Bitki hem yemek hem de çay olarak tüketilebilir.

ŞEVKETİ BOSTAN ÇAYI TARİFİ

2 fincan kaynar suya 2 gr şevketi bostan bitkisini atın ve 5 dk boyunca demlenmesini sağlayın. Yemeklerden önce aç karnına günde 2 defa olmak üzere tüketebilirsiniz.

ŞEVKETİ BOSTAN YEMEĞİ TARİFİ

Malzemeler:
1 kg Şevketi bostan
2 soğan
3 yumurta
1 yemek kaşığı domates salçası
1 yemek kaşığı tuz
1 çay bardağı ayçiçeği yağı
2 lt + 3 su bardağı su

Yapılışı:
Şevketi bostanlar yıkanır. Tepeleri kesildikten sonra, kalan kısmı ince ince doğranır. 2 lt su ve tuz kaynatılır. Kaynadığında içine şevketi bostanlar atılarak, 10 dakika süreyle malzeme haşlanır. Daha sonra ateşten alınarak süzülür. Bir tavada ince doğranmış soğanlar ayçiçeği yağında pembeleştirildikten sonra, salçası eklenerek, 2–3 dakika kavrulur. Süre bitiminde malzemeye yumurta kırılarak, süzülmüş şevketi bostan eklenir. 1–2 karıştırıldıktan sonra 3 su bardağı su ile kısık ateşte, suyunu çekinceye kadar pişirilir ve servis edilir.

ŞEVKETİ BOSTANI KİMLER TÜKETMEMELİ?

Bitkisinin yan etkisi yok ancak her bitkide olduğu gibi kullanımı abartıldığında sağlık açısından yan etkiler gösterebilir. Şevketi bostanı özellikle hamile olanlar, böbrek rahatsızlığı olanlar, mide ülseri veya gastrit problemi olanlar ve ilaç kullananlar dikkatli kullanmalı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!