Şeker yemediğinizde depresyona mı giriyorsunuz? İşte çok şeker tükettiğinizi gösteren belirtiler!

Uzmanların tüketilmemesi konusunda sık sık uyardığı şeker adeta bağımlılık yapıyor. Bir çikolata bitirdikten sonra bir tane daha yeme isteği adeta sınır tanımıyor. Peki çok fazla şeker tüketildiği nasıl anlaşılır? Vücudumuz bununla ilgili sinyal veriyor mu?

Sağlık 05.08.2022, 14:22 05.08.2022, 14:26
Abone ol
Şeker yemediğinizde depresyona mı giriyorsunuz? İşte çok şeker tükettiğinizi gösteren belirtiler!

Çok fazla şeker tüketildiğini gösteren belirtiler neler? Fazla şeker tüketildiğinde vücut ne gibi reaksiyon gösterir? İşte cevaplar...

En tatlı zehir olarak tanımlanan şeker, insan sağlığını tehdit ediyor. Bağımlılık yaratan bu gıda maddesi çok tüketildiğinde vücut bazı sinyaller veriyor. 

ANİ ŞEKER YÜKSELMESİ BİTKİNLİĞE SEBEP OLUR

Tüketildiğinde kanda aniden yükselen şeker, insanı enerjik hissettirse de bu saman alevi gibi bir etkiye sahip. Bir anda fırlayıp yine hızlıca düştüğü için yorgunluk, bitkinlik, baygınlık hissine sebep oluyor. Şeker tüketimi bırakıldığında ise kişi enerjik oluyor, sabahları çok daha dinç uyanıyor.

DAHA FAZLA ŞEKER YEME İSTEĞİ ORTAYA ÇIKAR

Şeker yedikten sonra beyin de mutlu oluyor ve daha fazlasını istiyor. Siz de bu mesajı yerine getirdiğinizde adeta bir bağımlılık süreci başlamış oluyor. Vücuda hiçbir faydası olmayan şekeri hayattan çıkarmak en doğru adım.

TÜKETİLMEDİĞİNDE DEPRESYONA YOL AÇAR

Çok fazla şeker tüketenlerin ruh hali gün içinde dalgalanmalar yaşar. Kişi bir enerjik bir depresif hisseder. Yani şeker nasıl metabolizmayı bozuyorsa, ruh halini de aynı şekilde bozar.

CİLT KURUR, DİŞ ÇÜRÜR...

Şeker tüketiminin abartılması durumunda cilt kurur, pullanır. Dişlerde çok fazla çürük varsa bu da fazla şeker tüketiminden kaynaklanıyor olabilir. 

KONSANTRASYON GÜÇLÜĞÜNÜN SEBEBİ ŞEKER OLABİLİR

Kişinin yaşadığı konsantrasyon güçlüğü de aşırı şeker tüketiminden kaynaklanıyor olabilir. Çok sık konsantrasyon güçlüğü yaşayanlar günlük şeker tüketimine dikkat etmeli ve azaltmalı.

ŞEKER TANSİYON YÜKSELMESİNDE DE ETKİLİ

Aşırı şeker tüketimi ile birlikte tansiyon yüksekliği ortaya çıkar. Başınıza enseden bir ağrı giriyorsa bunun şekerden kaynaklı tansiyon yüksekliği olabileceğini göz önünde bulundurmanızda fayda var.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!