banner2

Şeker mi yoksa diğer tatlandırıcılar mı? Hangisi daha sağlıklı?

Hastalıkların ana sebebi olarak görülen şeker ile ilgili mutlaka terkedilmesi yönünde uyarılar yapılıyor. Bu beyaz tatlı yerine, bal, stevia ve son dönemde adı sıkça duyulan Agave şurubunun adı zikrediliyor. Ancak bu alternatifler de pek masum değil. Araştırmalar, fruktoz açısından yüksek olan agave şurubunun obezite ve tip 2 diyabetteki artıştan sorumlu olduğunu ortaya koyuyor.

Sağlık 24.01.2023, 14:25 24.01.2023, 14:35
Abone ol
Şeker mi yoksa diğer tatlandırıcılar mı? Hangisi daha sağlıklı?

Son yıllarda özellikle fit tatlı tariflerinde adını sık duyduğumuz bir malzeme Agave şurubu. Beyaz rafine şekeri reddeden bazı kesimlerin dayattığı bu madde hayli masum olarak gösteriliyor. Peki gerçekten öyle mi? 

Agave kaktüsünden gelen bu ürünün glisemik indeksi düşük. Bu nedenle kan şekerinizi yükseltmiyor ve bu da onu diyabet dostu yapıyor. Ancak şurup fruktoz açısından çok yüksek. 

ŞEKERİ NORMALDEN FAZLA YÜKSELTİYORLAR

Agave şurubu, yüksek fruktoz mısır şurubu ve meyve suyu konsantresi gibi yüksek fruktoz içeriğine sahip tatlandırıcılar, kolesterolü normal şekerden daha fazla yükseltiyor. Tip 2 diyabet yolunda bir basamak taşı olan insülin direnci oluşturabiliyor. 

Bu tatlandırıcılar, insülin ve leptin hormonları aracılığıyla normal tokluk sinyali vermiyor, bu da aşırı yemeye ve sonunda daha fazla kilo almaya yol açabiliyor. 

BAL C VİTAMİNİ İÇERİYOR

Bal, hindistancevizi şekeri ve kahverengi pirinç şurubu gibi fruktoz oranı düşük tatlandırıcılar ise daha iyi seçenekler. Bal, sofra şekerinden daha az işleniyor ve C vitamini, antioksidanlar ve antiinflamatuar bileşenler içeriyor. 

HİNDİSTAN CEVİZİ ŞEKERİNDE KALSİYUM VAR

Hindistan cevizi şekeri ise fosfor, kalsiyum, çinko, demir, C ve B vitamini, mineral ve az miktarda amino aside sahip. 

KAHVERENGİ PİRİNÇ ŞURUBU LİF KAYNAĞI

Kahverengi pirinç şurubuna bakıldığında ise, sofra şekerinden daha az rafine olduğu için biraz lif içerdiği görülüyor. 

STEVIA KALORİSİZ BİR SEÇENEK

Stevia, sıfır kaloriye sahip ve kan şekerinizde ani yükselmelere neden olmayan doğal bir tatlandırıcı. Bu, diyabetli insanlar ve kilosuna dikkat edenler için çekici olabiliyor. Ancak şekerden 200 ila 300 kat daha tatlı.

Sağlıklı bir hayat için, şekerleri ve tatlandırıcıları sınırlamaya çalışın ve vücudunuzun gıdalardaki doğal tatlılığı tanıyabilmesi için damak zevkinizi yeniden eğitin. Bazı doğal tatlandırıcılar birkaç ekstra vitamin içerse de, tüm şekerler ve tatlandırıcılar ölçülü olarak tüketilmeli. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!