banner2

Sarımsak kokusunu şıp diye kesiyor! Tam yağlı olanlar en etkilisi!

Doğal antibiyotik olarak adlandırılan sarımsaklar kötü kokularıyla meşhur. Kokuyla mücadele için bu sebzeyi yedikten en sık başvurulan yöntemler ise ağza atılan naneli şeker veya diş fırçalamak. Ancak bunların yanı sıra daha etkili bir çözüm var. Bilim insanları bu noktada tam yağlı yoğurdu tavsiye diyor.

Sağlık 26.09.2023, 13:29 26.09.2023, 14:07
Abone ol
Sarımsak kokusunu şıp diye kesiyor! Tam yağlı olanlar en etkilisi!

Cacık, salata, çorba veya yemeklere eklenen sarımsaklar kokusu rahatsız edici boyutlarda olan bir sebze. 

BİLİM İNSANLARI YOĞURT DENEYİ YAPTI

Çoğu kişi bu sebzeyi yedikten sonra dişlerini fırçalıyor veya ağızlarına naneli şekerler atıyor. Ancak yeni yapılan bir araştırmaya göre bununla mücadele etmenin çok daha etkili bir yolu var. Çalışma, çiğ sarımsakları cam şişelere koyan ve daha sonra farklı yoğurt türlerini ekleyen Ohio Eyalet Üniversitesi'nden bilim adamları tarafından gerçekleştirildi. Ekibin test ettikleri yoğurtların farklı yağ, protein ve su içerikleri vardı.

YOĞURT SARIMSAK KOKUSUNU NASIL YOK EDİYOR? 

Bilim insanları deneylerinde yoğurt kullandı, çünkü yoğurt proteinlerinin rahatsız edici kokuya neden olan kükürt bileşiklerini nötralize edebildiğini keşfettiler. Ancak hangi yoğurdun daha etkili olduğunu bulmayı amaçlıyorlardı. Çünkü yoğurtların proteinleri yüzde 3 ila 10 arasında değişebiliyor. Yüzde 70-87 oranında ise sudan oluşuyor. 

HANGİ YOĞURT DAHA ETKİLİ?

Araştırmaya imza atan ekip tam yağlı süzme yoğurdun sarımsaktaki kokuya neden olan bileşikleri yüzde 99 oranında azaltabildiğini buldu. Yüksek protein seviyesine sahip yoğurtlar da koku konusunda oldukça etkiliydi. 

Bulgulara göre beyaz, süzme, tam yağlı yoğurt, kötü kokudan kurtulmanın en etkili yolu. Bunların sarımsağın hemen ardından tüketilmesi kokusunun kaybolması için yeterli olacaktır. 

SARIMSAK YEDİKTEN SONRA BUNU YAPIN

Araştırmacılar bu azalmanın çiğ tüketilen sarımsaklar için geçerli olduğunu belirtiyor. Sarımsağın karakteristik uçucu bileşiklerinin çoğu kükürt içeriyor. Çiğ sarımsaktaki ana kükürt maddesi ise alliin. Sarımsağı doğradığımızda veya ezdiğimizde, alliinaz enzimi onu allisin'e dönüştürüyor. Allisin ise bu sebzenin güçlü kokmasının sorumlusu. 


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!