SON DAKİKA

Sarımsak Alzheimer'a iyi gelir mi? Kanseri önler mi? Bir faydası daha ortaya çıktı

Yemeklere lezzet katan sarımsak doğal bir antibiyotik olarak biliniyor. Bağışıklık sistemini güçlendiren sebze eski çağlarda sporcuların performansını artırmada bile kullanılıyordu. İşte sarımsak tüketmeniz için 7 neden.

Sağlık

23.01.2024, 21:48

Baskın kokusu, kuvvetli tadı ve sağlığa olan faydalarıyla bildiğimiz sarımsak en sevilen sebzelerden. Eski kültürlerde tıbbi tedavi olarak kullanılan sarımsak, Çin, Mısır ve Roma uygarlıklarında da çok sık tüketilen bir gıda. 

Uzmanlara göre sarımsaktaki kükürt bileşikleri sağlık üzerindeki yararlı etkilerinin başlıca nedeni. Sebzenin dilimlenmesi, doğranması veya ezilmesiyle, içindeki tio-Sülfinik kimyasallar allisine dönüştürülüyor. Allisin ise sağlık için tam anlamıyla bir şifa kaynağı. 

Kronik iltihaplanma yaşayanların çaresi mutfakta! İşte jet hızıyla iyileştiren meyveler Haberi Görüntüle

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİYOR

Sarımsak, soğuk algınlığı ve grip virüsünü önlemeye yardımcı olmak için bağışıklık sistemini güçlendirir. Çocuklar her yıl altı ila sekiz kez soğuk algınlığına yakalanırken, yetişkinler iki ila dört kez soğuk algınlığına yakalanıyor. Çiğ sarımsak yemek öksürük, ateş ve soğuk algınlığı hastalıklarına karşı koruma sağlayabilir. Her gün iki diş doğranmış sarımsak yemek ise, fayda sağlamanın en iyi yolu. Dünyanın dört bir yanındaki bazı evlerde aileler, çocuklarının tıkanıklıklarını hafifletmek için boyunlarına bir iple sarımsak dişleri asıyor.

Dünya Sağlık Örgütü'ndan korkunç uyarı! Dünyanın yarısından fazlası o hastalık... Haberi Görüntüle

İşte bugünkü sağlık durumunuz! Burcunuz ne söylüyor? Haberi Görüntüle

YÜKSEK TANSİYONU ÖNLÜYOR

İnme ve kalp krizi dünya çapında en önemli sağlık sorunlarından ikisi. Yüksek tansiyon, kalp hastalığı için önemli bir risk faktörü. Felçlerin, kalp krizlerinin ve kronik kalp yetmezliğinin yaklaşık yüzde 70'ine neden olduğu düşünülüyor. Yüksek tansiyon dünya çapındaki ölümlerin yüzde 13,5'inin nedeni. Sarımsak ise, yüksek tansiyon veya hipertansiyondan muzdarip olanlar için harika bir sebze. 

Artık yerken korkmayacaksınız! O besin şifa deposu çıktı! Haberi Görüntüle

KOLESTEROLÜ DÜŞÜRÜYOR

Yapılan araştırmalara göre sarımsak toplam kolesterol ve LDL düzeylerini yüzde 10 ila 15 oranında düşürebiliyor. 

Dermatologlar uyarıyor: Kışın duşta sakın bunu yapmayın! Çatlaklara yol açıyor Haberi Görüntüle

KANSER RİSKİNİ AZALTIYOR

Araştırmalara göre taze sarımsak tüketmek kolon kanseri riskini azaltmaya yardımcı olabiliyor. Iowa Kadın Sağlığı Araştırması'na göre, diğer sebze ve meyvelerle birlikte düzenli olarak sarımsak yiyen kadınların kolon kanserine yakalanma riski 35 daha düşük. 

İşte bugünkü sağlık durumunuz! Burcunuz ne söylüyor? Haberi Görüntüle

Kışın bunu içende ne öksürük kalıyor ne de üşüme! Kansızlığa... Haberi Görüntüle

DOĞAL BİR ANTİBİYOTİK

Sarımsağın içerisindeki Allisin enfeksiyonlarla ve bakterilerle savaşmaya yardımcı olabilecek biyoaktif bir antibiyotik. 

Kış aylarında daha da artıyor! En önemli tedavi şekli beslenme!... Haberi Görüntüle

ALZHEIMER VE DEMANSI ÖNLÜYOR

Sarımsak, vücutta herhangi bir oksidatif hasarın oluşmasını önlemeye yardımcı olan yüksek antioksidanlara sahip. Bu antioksidan özellikler demans ve alzheimer gibi bazı bilişsel hastalıkların önlenmesine yardımcı olabilir.

Yumurtlama dönemi bir küpe ile öğrenilebilecek! Cihaz nasıl çalışıyor? Haberi Görüntüle

Horlamanızın nedeni bu olabilir! Araştırmada ortaya çıktı Haberi Görüntüle

ATLETİK PERFORMANSI ARTIRIYOR

Sarımsağın eski zamanlarda yorgunluğu hafifletmek, işçilerin çalışma saatlerini ve dayanıklılıklarını artırmak için kullanıldığı biliniyor. Ayrıca atletik performanslarını artırmak için Yunan Olimpiyat sporcularına da verildiği yönünde bilgiler var. 

DSÖ'den korkutan çağrı: Dünya yeni salgına hazır değil Haberi Görüntüle

SARIMSAK KİMLER İÇİN ZARARLI?

Öte yandan sarımsak çok fazla tüketildiğinde mide ve bağırsak rahatsızlığına neden olabilir. Özellikle kanın pıhtılaşmasını önleyen antikoagülan ilaç kullanan kişiler ile tansiyonu düşük olan kişiler düzenli olarak fazla olmamak şartıyla sarımsak tüketebilir. Ancak, bu gıdanın kan inceltici ilaçların etkisini artırabildiği kesinlikle unutulmamalı. 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading