Sarılmak adeta doğal bir ağrı kesici! Sarılarak stresinizi azaltıp kalbinizi koruyun!

Türk insanı sıcak bir yapıya sahip. Sarılmak, kucaklamak ve öpmek pandemiyle birlikte ara vermek zorunsa kalsak da asla vazgeçemeyeceğimiz sevgi göstergelerinden. Üstelik sarılmak sağlık için de çok faydalı. İşte detaylar...

Sağlık 22.06.2022, 12:44 22.06.2022, 12:52
Abone ol
Sarılmak adeta doğal bir ağrı kesici! Sarılarak stresinizi azaltıp kalbinizi koruyun!

Sarılmak faydalı mı? Sarılmanın duygusal ve fiziksel yararları nelerdir? İşte cevaplar...

Stresi azaltıyor, acıları gideriyor, moral bozukluğunu ortadan kaldırıyor. Tüm bunlar sarılmanın sağlığa olan faydalarından birkaçı. Bilim insanları, sarılmanın su gibi hayati bir besin olduğunu belirtiyor. 

SARILARAK STRESTEN KURTULUN

Araştırmalar, günlük olarak sarılmak gibi sıradan insani temasların stresi kayda değer miktarda azalttığını ortaya koyuyor. Bunun için günde bir kez sarılmak dahi yeterli. Sarılmak, insanların ruh sağlığını da güçlendiriyor ve duygusal olarak desteklendiklerini düşündükleri için günlük stresle yüzleşmeye daha hazır hale getiriyor. 

ÇOCUKLARINIZA SARILARAK ŞİFA OLUN

Küçüklükte sarılma ve duygusal yakınlık görme, gelecekte koroner atardamar hastalıklarına ve hatta ölüme karşı etkili oluyor. Çocuklara kötü davranmak onları kalp hastalıklarına ve obeziteye daha yatkın hale getiriyor.

Sıkça sarılan insanlar başka insanlara göre daha az hasta oluyor. Bilinçli bir şekilde grip virüsüne maruz bırakılan insanlar arasında sıklıkla sarılan kişilerin, hiç sarılmayan insanlara göre hasta olma ihtimali hayli düşük çıktı.

ADETA DOĞAL BİR AĞRI KESİCİ 

Kronik ağrıdan muzdarip insanlar, sarılma yoluyla bu ağrılarını azaltabilir. Sarılınca salgılanan endorfin hormonu, beyindeki opioid alıcılarını aktive ederek acıyı en aza indiriyor. 

Sarılmak, kavga sırasında ve sonrasındaki olumsuz hisleri azaltıyor, olumlu hislerin artmasına yardımcı oluyor.

Öte yandan uzmanlar, evcil hayvanlara sarılmanın her iki taraf için de büyük bir huzur kaynağı olduğunu kabul ediyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!