Salamura sebzeler tehlike saçıyor! Tazeyken tüketildiğinde faydalı olan sebzeler, salamura yapıldığında mide kanserine yol açıyor!

Beslenme tarzı ve kanser oluşumu arasında güçlü bir bağ var. Eğer çok geç kalınmamışsa sağlıklı ve dengeli beslenerek kanseri önlemek mümkün. Ancak taze hali çok faydalı olan bazı sebzelerin salamura halini tüketmek özellikle mideyi olumsuz etkiliyor. Çok tuzlu bir su içinde bekleyen sebzeler mide kanserine yakalanma riskini %50 artırıyor.

Sağlık 17.09.2022, 18:44
Salamura sebzeler tehlike saçıyor! Tazeyken tüketildiğinde faydalı olan sebzeler, salamura yapıldığında mide kanserine yol açıyor!

Salamura sebze tüketimi zararlı mı? Aşırı tuzlu ve asitli suda beklemiş sebzeler mideyi nasıl etkiliyor? İşte cevaplar...

Beslenme alışkanlıklarımız kanser oluşumu üzerinde çok büyük etkiye sahip. Taze sebze meyve tüketmek, paketli gıdalardan olabildiğince uzak durmak ve dengeli beslenmek kötü huylu hücrelerin gelişmesini durdurmak için alınabilecek en etkili önlem. 

Ancak taze tüketildiğinde vücuda şifa veren bazı gıdaların salamura hali ise durumu tam tersine çeviriyor. Yapılan çalışmalar, salamura sebzeler ile mide kanseri riski arasında şaşırtıcı bir ilişki olduğunu ortaya koyuyor. 

SIK TURŞU TÜKETİMİ MİDE KANSERİNE YOL AÇIYOR

Özellikle turşu gibi fermentasyon yoluyla oluşturulan ve yüksek tuza maruz bırakılan ürünler yemek, mide kanseri riskini artırıyor.

MANGAL DÜŞKÜNLERİNE KÖTÜ HABER

Nitrit bileşikleri içeren salamura sebzeler ve tütsülenmiş, kurutulmuş, tuzlanmış veya kurutulmuş balık veya etin yanı sıra hidrokarbon içeren ızgara veya kömür alevinde pişirilmiş yiyeceklerin çoğu da mide kanseri riskini yükseltiyor.

MİDE RAHATSIZLIKLARI KANSERE EVRİLEBİLİR

Tabi bu kanser türünün oluşumunu etkileyen başka faktörler de var. 50 yaşın üzerinde olmak, uzun süreli, şiddetli asit reflüsü veya gastrit gibi mide rahatsızlıkları yaşıyor olmak, ailede mide kanseri yaşayanların var olması gibi durumlar göz önünde bulundurulması gereken noktalar. 

MİDE KANSERİ BELİRTİLERİ NELERDİR? 

Mide kanserinin belirtilerinden bazıları ise yutma sorunları yaşamak, hasta hissetmek, çok fazla geğirmek ve yemek yerken çok çabuk doyma hissi yaşamak. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!