banner2

Sakın bu hatayı yapmayın! Yumurtaları pişirmeden önce yıkamak...

Her kahvaltıda pişiriyor, hamur işlerinde ana malzeme olarak kullanıyoruz. Besleyici değeri oldukça yüksek olan yumurtalar ile ilgili bir konu insanları ikiye bölmüş durumda. Kimi pişirmeden önce yıkanmalı derken kimi tersini savunuyor. Peki doğrusu ne?

Sağlık 26.09.2023, 14:52 26.09.2023, 15:11
Abone ol

Genel olarak herhangi bir yiyeceği pişirmeden veya çiğ olarak yemeden önce mutlaka yıkıyoruz. Peki ya yumurtalar? Yapacağımız yemek veya tatlılara koyacağımız bu süper gıdaları kullanmadan önce yıkamak gerekiyor mu?

MARKETTEN ALINAN YUMURTALAR YIKANMAMALI

Uzmanlara göre süpermarketten satın alınan yumurtaları yemeden önce yıkamanıza gerek yok. Hatta onları yıkamak enfeksiyon riskini artırabilir.

Yumurta kabuğu aslında gözenekli bir yapıya sahip ve bir tavuk tarafından yumurtalar ilk kez yumurtladığında 'kütikül' olarak bilinen koruyucu bir kaplamayla kaplanmış oluyor. Bu kaplamanın amacı zararlı bakterilerin yumurtaya girmesini engellemek. Uzmanlar bir yumurtanın ticari olarak işlenmesi sırasında bu koruyucu tabakanın yıkandığını ve koruyucu bir kaplama görevi gören yenilebilir mineral yağ ile değiştirildiğini belirtiyor. 

YIKAMAK BAKTERİ OLUŞUMUNA YOL AÇABİLİR

Sağlık uzmanı ve yazar Amy Leigh Mercree yumurtayı pişirmeden önce yıkamanın, kabuğu gözenekli olduğu için bakterileri yumurtanın içine itebileceğini aktarıyor. Yani süpermarketten aldığınız yumurtaları yemenin en sağlıklı yolu onları yıkamaktan kaçınmak.

ÇİFTLİK YUMURTALARI MUTLAKA TEMİZLENMELİ

Profesör Marisa Bunning ise çiftlik yumurtalarının markettekilerden farklı olduğunu söylüyor. Temel fark, süpermarketten satın alınan yumurtaların daha önce açıklandığı gibi zaten kapsamlı bir temizlik ve paketleme sürecinden geçmiş olmasıdır. Bunning'e göre, çiftlikte yetiştirilen taze yumurtaların kabuğunda dışkı, kir, çöp ve saman bulunabiliyor. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!