Sahte doçentin akıbeti belli oldu! Karar şoke etti

Aksaray Üniversitesi'nde sahte doçent belgesiyle görev yaptığı gerekçesiyle tutuklanan Zehra Zulal Atalay Laçin, tahliye edildi.

Sağlık 14.01.2022, 13:36 14.01.2022, 14:43
Abone ol
Sahte doçentin akıbeti belli oldu! Karar şoke etti

Aksaray Üniversitesi Rektörlüğü, 28 Eylül 2021 tarihinde İktisadi ve İdari Birimler Fakültesi'nde göreve başlayan öğretim üyesi Zehra Zulal Atalay Laçin'i doçentlik belgesi sahte olduğu gerekçesiyle atamasını iptal edip, hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

27 EKİM'DE TUTUKLANMIŞTI

Gözaltına alınan Zehra Zulal Atalay Laçin, Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında 27 Ekim günü tutuklanmıştı.

SAHTE DOÇENTİN 10 YILA KADAR HAPSİ İSTENMİŞTİ

Laçin hakkında hazırlanan iddianamede, 'Kamu kurum ve kuruluşlarının zararına sebebiyet vermek suretiyle nitelikli dolandırıcılık' suçundan 4 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

TAHLİYESİNE KARAR VERİLDİ

Tutuklu Laçin hakkında karar çıktı. Laçin, 'Dolandırıcılık' suçundan 1 yıl 3 ay hapis ve 11 bin 300 lira para cezası aldı. Bu cezanın, hükmün açıklanması geri bırakıldı. Laçin'in ayrıca 'Sahte evrak düzenlemek' suçundandan 2 yıl 1 ay hapis cezası alarak, tahliyesine karar verildi.

CHP'DE DIŞ İLİŞKİLER UZMANI OLARAK GÖREV ALDIĞI ORTAYA ÇIKTI

Öte yandan Laçin'in, doçentlik belgesinin olmamasının yanı sıra CHP'de Dış İlişkiler Uzmanı olarak görev aldığı ve ‘2011-2012 Socialist International’ toplantılarına CHP heyetleri ile katıldığı ortaya çıkmıştı.

MASTER VE DOKTORA BELGELERİNİN DE SAHTE OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI

Zulâl Atalay Laçin’in mastır ve doktora belgelerinin de sahte olduğu ortaya çıktı.
Laçin ifadesinde suçlamaları kabul etmedi. “Irak’taki Duhok Üniversitesi’nde derslere girdim, Lübnan’daki Fransız üniversitesinde hocalık yaptım” dedi. Kendisini savunmak için ODTÜ adına yazılmış “Bu doçentlik belgesi tarafımızdan hazırlanmıştır” şeklindeki bir yazıyı da savcılığa sundu. Ancak belgenin de sahte olduğu belirlendi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!