Yandex Metrica

Sağlık Bakanlığı uyardı: Kurban Bayramı'nda et tüketiminde nelere dikkat edilmeli!

Sağlık Bakanlığı uyardı: Kurban Bayramı'nda et tüketiminde nelere dikkat edilmeli!

Kurban Bayramı'nda Kurban etinin nasıl yeneceği ve hatta ne zaman tüketileceği her yıl olduğu gibi bu yılda vatandaşlar tarafından araştırılmaya başlandı. Bayramda yeni kesilen etin nasıl tüketilmesi gerektiğine dair Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan bir paylaşım geldi.

Sağlık

16.06.2024, 11:42

Kurban bayramında 'kurban eti ne zaman yenir?' ve 'kurban eti nasıl yenir?' sorularının yanıtını Sağlık Bakanlığı paylaştı. Bakan Koca, Bayramda yeni kesilen etin nasıl tüketilmesi gerektiğine dair yapılması gerekenleri sıraladı.

Kurban Bayramı'nda bilinçsiz et tüketimi, sağlığımızı derinden etkiyebilir. Ölçülü tüketim yapmak, Kurban Bayramı sonrası sağlığınızı riske atacak gelişmelerden de kaçınmanıza yardımcı olur.

Konuyla ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bir video yayınladı.

"Kurban Bayramında et tüketiminde nelere dikkat edilmeli?" başlıklı videoda, Uzman Diyetisyen Hümeyra Arslan yeni kesilen etin nasıl tüketilmesi gerektiğini tek tek açıkladı. 

Buna göre dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralandı:

- Kültürel olarak kesilen kurban etlerini direkt kavurma yapmaya alışık olsak da yeni kesilen etin hem pişirilmesi hem de sindirilmesi zordur. Dinlendirilmeden tüketilen etler şişkinliğe ve hazımsızlığa yol açabilir.

- Kurban etini bir gün dinlendirdikten sonra tüketmek sağlığımız için daha faydalı olacaktır.

- Et porsiyon kontrolünü yapıp, yanında sebze, salata, yoğurt ve tam taneli ürünleri ihmal etmezsek dengeli beslenmeyi sağlamış oluruz.

- Özellikle, yüksek kolesterolü olan ve kalp hastalığı riski taşıyanların kırmızı et tüketimini haftada iki günle sınırlandırması ve sakatat tüketiminden kaçınması önemlidir.

- Etin sağlıklı bir şekilde pişirilmesi için haşlama, fırında pişirme, ızgara yapmalı, kızartma ve doğrudan ateşte pişirmeden kaçınmalıyız.

- Kavurmayı yaparken kuyruk yağı veya tereyağ eklemek yerine etin kendi yağı ve suyuyla pişirmeliyiz.

Her gün et yerseniz ne olur? Aşırı protein nelere yol açar? Et düşkünleri mutlaka okusun Her gün et yerseniz ne olur? Aşırı protein nelere yol... Haberi Görüntüle

"ETİ DİNLENDİRDİKTEN SONRA TÜKETİN"

Bakan Koca paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

Kurban etini bir gün dinlendirdikten sonra tüketmek sağlık için daha faydalıdır. Etin yanında sebze, salata, yoğurt, tam taneli ürünleri ihmal etmezsek dengeli beslenmeyi sağlamış oluruz.

Özellikle, yüksek kolesterolü olan ve kalp hastalığı riski taşıyanların kırmızı et tüketimini haftada iki günle sınırlandırması ve sakatat tüketiminden kaçınması önemlidir. Uzmanımız konuyu detaylarıyla anlatıyor.

Habere Tepki Ver

1

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Zehra EVCİL

TRHaber.com - Sağlık


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading