banner2

Sadece çocuklar değil büyükler de onsuz yapamıyor! Uzmanlara göre onları yemek için en tehlikeli saat...

Ana öğünler arasında tüketilen atıştırmalıklar sağlıklı mı sağlıksız mı? İngiliz bilim insanlarının yaptığı araştırmaya göre yetişkinlerin yüzde 95'i atıştırmalık tüketiyor. Seçenekler arasından sağlıklı olanları seçmek herhangi bir tehlike içermezken işlenmiş gıdalara yönelmek ise iç organ yağını artırıyor.

Sağlık 19.09.2023, 13:00 19.09.2023, 13:44
Abone ol

Sağlıklı bir yaşamın en önemli noktalarından biri sağlıklı besinler tüketmek. İngiltere'deki bilim insanları bu konuda oldukça önemli bir araştırmaya imza attı. 

SAĞLIKLI ATIŞTIRMALIKLAR ZARARLI DEĞİL

Araştırmacılar, katılımcıların yüzde 95'inin ana öğünler arasında atıştırma yaptığını ortaya koydu. Bu kişilerin günlük kalorilerinin yüzde 24'ü atıştırmalıklardan geliyordu. Kişiler günde 2,28 kez atıştırma yaptı. Yüzde 47'si günde iki atıştırmalık, yüzde 29'u ise ikiden fazla atıştırmalık yediğini söyledi. Araştırmacılar bunun mutlaka sağlığa zararlı olmadığını söylüyor. Yeter ki atıştırmalıklar sağlıklı olsun. 

Çalışma sağlıklı seçeneklerle atıştırmalık tüketenlerin, hiç atıştırma yapmayanlara göre daha sağlıklı bir kiloya sahip olma eğiliminde olduklarını da gösterdi. Analiz kaliteli atıştırmalıkların daha iyi metabolik sağlıkla ilişkili olduğunu da gösterdi. Bunlar ayrıca açlık hissinin azalmasıyla da ilişkiliydiler.

YETİŞKİNLER ARA ÖĞÜNLERDE NE BULURSA YİYOR

Öte yandan sayılanların hiçbiri sağlıksız yiyecekleri atıştırmalık olarak tüketenler için geçerli değil. Araştırmaya göre yetişkinlerin yüzde 26'sı, sağlıklı ana öğün yemeye dikkat etmesine rağmen, önlerinde ne bulursa ara öğün olarak yiyor.

İŞLENMİŞ GIDALAR KALP HASTALIĞI SEBEBİ

Tatlı ve işlenmiş gıdaların kötü metabolik sağlıkla ilişkili olduğunu belirten uzmanlara göre bunlar ayrıca açlık hissini de arttırıyor. İç organ yağını artıran bu yiyecekler obezite ve kalp hastalığı ile doğrudan ilişkili. 

Atıştırmalık zamanı da sağlık açısından büyük önem taşıyor. Analiz, akşam 21.00'den sonra atıştırmanın diğer tüm zamanlara kıyasla daha kötü hematolojik belirteçlerle ilişkili olduğunu gösterdi. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!