banner2

Saç dökülmesinin sebebi nedir? Saç dökülmesi nasıl önlenir?

Üç erkekten ve on kadından ikisi hayatlarının bir noktasında geçici veya kalıcı saç dökülmesi yaşıyor. Kalıtım en çok bilinen neden olsa da, dökülmede etkili olan tek neden değil. Peki saç neden dökülür?

Sağlık 25.11.2022, 16:04
Abone ol
Saç dökülmesinin sebebi nedir? Saç dökülmesi nasıl önlenir?

Ortalama bir yetişkinin kafa derisinde 100.000 ila 150.000 saç vardır. Bunlardan günde 100'e kadar dökülebilir. Her insan zaman zaman artan saç dökülmeleri yaşayabiliyor. Bu durum çoğunlukla genetik olsa da aslında saç dökülmesini tetikleyen çok fazla sebep var. 

Her iki ebeveynden de miras alabileceğimiz genler, ağırlıklı olarak androgenetik model kellik geliştirmeye yatkınlığımızı etkileyebilir.

Stres de geçici saç dökülmesine neden olabilir veya daha nadiren otoimmün bozukluklar bu durumu tetikleyebilir. Bu tipte saç dökülmesi genellikle bölgeseldir. Doğum da, vücutta neden olduğu yoğun stres nedeniyle saçı etkileyebilir. 

Ciddi bir hastalık veya operasyon, boşanma, sevilen birinin kaybı veya iş kaybı saç dökülmelerini tetikleyebilir. Ancak etkileri genellikle geçicidir ve saç dökülmesi birkaç aylık bir süre içinde gözlenir. 

KULLANILAN İLAÇLAR SAÇLARI DÖKEBİLİR

Bazı ilaçları almak da saç dökülmesine neden olabilir. Klasik bir örnek, kanser için kemoterapidir , ancak saçı etkileyebilecek başka ilaçlar da var.

Saç dökülmesine yol açan bir diğer faktör baş bölgesine radyasyon tedavisi uygulanması. Kafaya radyasyonun başlamasından 2-3 hafta sonra kayıp başlayabilir. Genellikle tedaviler bittikten sonra geriler. Bununla birlikte, yeni saçlar genellikle eskisi kadar kalın değildir ve bazı hastalarda saçsız saç derisi yamaları vardır. Bir hasta ne kadar çok radyasyon tedavisi görürse, saçların yeniden çıkması o kadar uzun sürer.

SAÇ DÖKÜLMESİ NASIL ÖNLENİR?

Saç dökülmesine karşı beslenmeye dikkat etmek gerekiyor. Yetersiz protein tüketimi ve çok kısıtlayıcı diyetler geçici saç dökülmesine neden olabilir. Günlük beslenmede biyotin, demir veya çinko eksikliği de bu durumda pay sahibi. 

Saç bakımını doğru şekilde yapmak da dökülmelerin önüne geçer. Saç kurutma makinesinin çok sık kullanılmaması, çok sık renk değişiklikleri yapılmaması, sıcak su ile banyodan kaçınılması durumunda mevcut dökülmelerin önüne geçilebilir. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!